To czasami niebezpieczna misja

To czasami niebezpieczna misja Fot. M. Kołaczkowski

Pracownicy socjalni są najczęściej pracownikami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Stąd też ich głównym zadaniem jest realizacja zadań pomocy społecznej. Ta z kolei – o czym warto pamiętać – jest udzielana z urzędu albo na wniosek. Bardzo często zdarza się również, że pracownicy socjalni podejmują interwencje na podstawie niepokojących sygnałów ze środowiska.

Monika Malcher, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Pracownik Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2022”. Często przy takich okazjach powstają pytania: To zawód? Czy misja? Zdaniem Moniki Malcher, Praca socjalna to służba drugiemu człowiekowi, a także misja wymagająca wrażliwości i empatii. Wspomaganie osób potrzebujących w pokonywaniu trudności życiowych oraz barier w osiąganiu aktywności zawodowej.

- Aby pracownik socjalny mógł sprawnie wykonywać swoje zadania, musi spełniać szereg wymogów, które formułuje ustawa o pomocy społecznej. Chodzi tu z jednej strony o odpowiednie specjalistyczne wykształcenie - kolegium pracowników służb społecznych, studia na kierunku praca socjalna. To niestety też praca niebezpieczna. Pracownicy socjalni wykonują swoje zadania z narażeniem własnego życia i zdrowia. Niekiedy spotykają się z agresją ze strony klientów - dodaje Monika Malcher gość portalu Radomsko24.pl 

Monika Malcher gościem portalu Radomsko24.pl w piątek 10 grudnia o godzinie 19.45.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk monika malcher
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE