Testowany autobus elektryczny wyjechał na ulice Radomska

Testowany autobus elektryczny wyjechał na ulice Radomska Fot. UM Radomsko

Od środy, 15 lutego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Radomsku testuje w pełni elektryczny autobus marki Mercedes Benz. Będzie kursował na różnych liniach, głównie na linii 0. Test potrwa do 23 lutego.

Wysoko wydajny, bezpieczny, a przede wszystkim przyjazny dla środowiska autobus marki Mercedes Benz eCitaro wyjechał na ulice naszego miasta. Radomsko wiedząc, jak ważna jest poprawa jakości powietrza, działając zgodnie ze Strategią Rozwoju Elektromobilności Miasta Radomska 2035, przymierza się do zakupu pojazdów elektrycznych, by zasilić flotę MPK.

- Autobus, który od dziś do 23 lutego będzie wozić radomszczan to 12-metrowy, trzydrzwiowy autobus miejski. Komfortowy, bezpieczny, zapewniający wieloletnią bezawaryjną jego eksploatację. Autobus jest wyposażony w baterie NMC (nikiel-mangan-kobalt), które są zabudowane z tyłu autobusu, jak i na jego dachu. Łączna moc baterii w testowanym autobusie wynosi 243 kWh, które zapewniają przebieg autobusu na dystansie 160-180 km. Pojazd posiada dwa silniki elektryczne o mocy 125 KW każdy – zabudowane przy piastach kół – oś elektryczna Z-F. Ogrzewanie i wentylacja autobusu działa w oparciu, o inteligentny system thermal-management, który zapewnia optymalne i komfortowe podróżowanie pasażerów we wszystkich porach roku. Testowany autobus spełnia najwyższe wymagane przepisami normy w zakresie transportu i bezpieczeństwa podróżowania pasażerów – mówi Andrzej Stępinewski z EvoBus Polska Sp. z o.o.

W autobusie może podróżować 28 osób na miejscach siedzących, a ponad 50 wraz ze stojącymi. Wyposażony jest w miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy oraz rampę najazdową.

Testowanie autobusu pomoże oszacować przyszłe koszty eksploatacji zakupionych autobusów elektrycznych oraz ocenić jakość i komfort jazdy dla podróżujących.

Miasto pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 3.9 Ochrona atmosfery Zielony Transport Publiczny, faza I w kwocie 8 168 000,00 zł. Całkowita wartość zadania to 13 126 560,00 zł. Termin realizacji - czerwiec 2025 roku.

Więcej o:
mpk mpk radomsko autobus elektryczny test test autobusu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE