Terytorialsi uczcili bohaterów AK

Terytorialsi uczcili bohaterów AK Fot. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przekształcono Związek Walki Zbrojnej, czyli zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego w Armię Krajową. 14 luty uznany jest za symboliczne powstanie Armii Krajowej.

W 80. rocznicę utworzenia sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. W przeddzień uroczystości terytorialsi porządkowali groby i miejsca pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej. Zapalili „Światełko Pamięci dla Bohatera AK” na mogiłach kombatantów i weteranów wojennych w województwie łódzkim, w tym w Radomsku.

- Szanowni Państwo, to od Was uczymy się czym jest patriotyzm, to w Armii Krajowej widzimy tradycje, które kultywujemy i z którymi się utożsamiamy. Wojska Obrony Terytorialnej i Armię Krajową łączy: misja, struktura i terytorialność w działaniu. Podobnie jak żołnierze AK jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których wywodzą się nasi żołnierze. Dzięki Wam wiemy, że naszym obowiązkiem jest bronić Ojczyzny oraz strzec jej granic. Jesteście wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń Polaków – powiedział podczas jednego ze spotkań on-line z żołnierzami Armii Krajowej dowódca 9ŁBOT płk Paweł Wiktorowicz.

Więcej o:
radomsko ak terytorialsi wojska obrony terytorialnej armia krajowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE