Terytorialisi z łódzkiego pojadą z testami na COVID-19 do DPS-ów

Terytorialisi  z  łódzkiego pojadą z testami na COVID-19 do DPS-ów Fot. WOT

Od piątku 1 maja, w ramach działań realizowanych przez Zespół Interwencji Kryzysowej, łódzcy Terytorialsi i żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej będą wykonywać wymazy na obecność koronawirusa w Domach Pomocy Społecznej w województwie łódzkim. 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej jest koordynatorem tych działań.

Z wnioskiem o realizację tego zadania wystąpił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

– Do tej pory nasi żołnierze - medycy pobierali wymazy od osób objętych kwarantanną w miejscach zamieszkania, na podstawie zleceń wydawanych przez Wojewódzkie Centrum Ratownictwa Medycznego w Łodzi. To zadanie będzie kontynuowane i realizowane wspólnie z żołnierzami Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk Oficer Prasowy 9. ŁBOT.

Dwa zespoły wymazowe będą udawały się do wskazanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego DPSów, przede wszystkim aby badaniami objąć personel, ale może być także wskazanie do wykonania testów podopiecznym domów.

W skład każdego z zespołów wchodzi kierowca ambulansu, który nie ma bezpośredniego kontaktu z medykiem pobierającym próbki do badania ani z jego pomocnikiem. Równocześnie żołnierze, którzy mogą być narażeni na kontakt z wirusem są odpowiednio wyposażeni w środki ochrony osobistej, tj. kombinezony, maski, rękawice, gogle, przyłbice etc.

– Każdy z nich musiał przejść specjalistyczne szkolenie, które przeprowadzili specjaliści z Wojewódzkiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Każda czynność jest określona w procedurach, które mają zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom oraz osobom, z którymi w czasie wykonywania tych czynności mogą oni mieć kontakt – opowiada mjr Rubajczyk.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko maski ochronne wot
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE