Teraz na swoje samochody mogą tylko popatrzeć

Teraz na swoje samochody mogą tylko popatrzeć

14 kwietnia minie miesiąc, gdy kierowcy, którzy decydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się ze stratą pojazdu. Konfiskatę samochodu umożliwią nowe przepisy, które obowiązują od 14 marca.

W 2023 roku ponad 95,6 tys. nietrzeźwych kierowców zostało zatrzymanych przez policję. To średnio 262 przypadki jazdy na podwójnym gazie każdego dnia. Mimo, że te liczby są mniejsze niż choćby dekadę temu, to jazda samochodem pod wpływem alkoholu w Polsce jest nadal poważnym problemem.

Przepadek pojazdu mechanicznego jest orzekany, jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi. 

Jak wygląda sytuacja w powiecie radomszczańskim w świetle nowych przepisów? Pytamy Mariusza Pawłowskiego, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku.

- W okresie prawie miesiąca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dokonali konfiskaty 2 samochodów .To pojazdy raczej o bardzo niskiej wartości 2,5 tys. i 1,5 tys. zł. W innych zatrzymaniach nietrzeźwi kierujący nie byli jedynymi właścicielami pojazdów. W takich przypadkach jest wyceniana wartości pojazdu i wysokość tej kwoty musi zapłacić kierujący - komentuje Mariusz Pawłowski.

Czy nowe przepisy studzą zapał tych którzy zamierzają wsiąść do samochodu na podwójnym gazie?

- Dzisiaj to jeszcze trudno stwierdzić. Pocieszającym jest fakt coraz częstszych tzw. zatrzymań obywatelskich. Radomszczanie nie są obojętni, gdy widzą podpitego kierowcę wsiadającego za kierownicę. Tylko w 2023 roku takich zatrzymań mieliśmy kilkanaście. Bardzo dziękujemy za taką postawę - dodaje nasz rozmówca. 

Więcej o:
policja nietrzeźwy kierowca policja radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE