Terapia rodzinna - Kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia rodzinna - Kiedy warto z niej skorzystać?

W każdej rodzinie mogą przytrafić się sytuacje, które będą powodować stres, gniew, czy żal, co z kolei może wpłynąć na wzajemne relacje. Skutecznym rozwiązaniem tego typu problemów jest terapia rodzinna. Głównym jej celem jest nauczenie lepszej komunikacji rodziców i dzieci, ale także par. Uczestnicy terapii poznają nowe wzorce postępowania w kryzysowych sytuacjach, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie rodziny.

1. Na czym polega terapia rodzinna?

Relacje z najbliższymi osobami są kluczowe dla zdrowia i kondycji psychicznej, a terapia rodzinna skupia się właśnie na problemie zakłócenia rodzinnych interakcji. Przyczyny mogą być bardzo różne. Problem w komunikacji może być spowodowany uzależnieniem jednego z członków rodziny od alkoholu lub innych substancji. W takiej sytuacji terapia będzie skupiała się na określonych konkretnych celach.

Trudno jest opisać jednym zdaniem na czym właściwie polega rodzinna terapia. Podczas jej trwania specjalista skupia się na identyfikacji problemów wewnątrz rodziny, a następnie na znalezieniu jego rozwiązania. Chociaż sama nazwa terapii sugerować może, że to cała rodzina potrzebuje pomocy, nie zawsze jest konieczny, aby uczestniczyli w niej wszyscy jej członkowie.

Na pierwszym spotkaniu dyskutuje się na temat problemu. Może wypowiedzieć się każda z osób obecnych na terapii. Następnie kontynuuje się wspólną terapię lub proponuje indywidualnego terapeutę dla każdego z członków rodziny.

2. Jakie korzyści daje terapia rodzinna?

Zazwyczaj terpię rodzinną stosuje się jako krok zapobiegawczy, co oznacza, że ma ona nie dopuścić do pogłębiania się konfliktów wewnątrz rodziny. Jeśli chodzi o korzyści płynące z terapii rodzinnej, warto wspomnieć chociażby o tym, że jest ona skutecznym sposobem na rozwiązanie wszelkich trudności w życiu rodziny.

3. Najważniejsze zalety terapii rodzinnej

Skuteczna terapia może rozwiązać wiele problemów w rodzinie. Jej uczestnicy nabywają umiejętności porozumiewania się w sposób łagodny i stanowczy. Wspólne uczestnictwo w terapii przywraca równowagę w rodzinie i uczy radzenia sobie w trudnych i przepełnionych emocjami sytuacjach. Ważne jest również poznanie nowej perspektywy oraz zrozumienie pozostałych członków rodziny. Kluczowe dla zdrowego funkcjonowania rodziny mogą być identyfikacja problemów oraz nazwanie ich.

Po więcej informacji na temat terapii warto odwiedzić stronę https://rodzinaodnowa.waw.pl/.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE