Taras z desek - jak zbudować go samodzielnie?

Taras z desek - jak zbudować go samodzielnie? Fot. Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Drewniany taras to z pewnością marzenie wielu osób. Miejsce do wypoczynku, relaksu, czytania i spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi. Nie musisz zamawiać ekipy, jeśli chcesz mieć w domu własny taras, który samodzielnie zaaranżujesz. Jak więc wykonać samodzielnie taras? Podpowiadamy.

Jak samodzielnie zbudować drewniany taras

Drewniany taras jest niewątpliwie niezwykle klimatyczny i dodaje charakteru, nawet najprostszemu ogrodowi. Taras to również idealne miejsce na wiosenny, letni, ale i jesienny wypoczynek. Podczas ciepłych dni, czytanie na świeżym powietrzu i spędzanie czasu z rodziną na tarasie, może być bardzo przyjemne. Taras może również stać się miejscem spożywania posiłków, co również może mieć swój urok. Ozdobiony pięknymi roślinami i innymi dodatkami, z idealnie dobranymi meblami - może stać się azylem dla całej rodziny.

Nawet w upalne dni możesz wyjść na zewnątrz na boso, nie martwiąc się, że poparzysz stopy. Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Upadek na drewniane podłoże będzie również mniej bolesny niż na ceramikę czy kamień. Jest to szczególnie ważne, jeśli posiadasz dzieci, które będą biegać i bawić się na zewnątrz. Walory estetyczne drewna sprawiają, że z powodzeniem będzie ono się komponowało zarówno z ogrodem, jak i pozostałą aranżacją domu oraz jego elementami.
Wybierając drewno na taras, warto również postawić na konkretny jego rodzaj, który przetrwa w świetnym stanie przez wiele lat. Później należy jedynie pamiętać o prostych, ale jakże skutecznych zabiegach pielęgnacyjnych.

O czym pamiętać?

Do budowy tarasu potrzebujesz odpowiednich narzędzi, z pewnością przydadzą się wiertarka, pilarka, wyrzynarka czy miarka. Każdy, kto ma taras, posiada zarówno ogródek. Do jego pielęgnacji przydadzą się również kosiarka Makita, myjki ciśnieniowe Makita oraz nożyce do żywopłotu Makita.

Gdy masz już wybrany rodzaj drewna i jesteśmy przygotowani do budowy tarasu - można się zabierać do pracy. Deski tarasowe powinny zostać przytwierdzone do legarów za pomocą wkrętów, które przechodzą przez wierzch pokrycia. Gdy montujemy deski kompozytowe, możemy posłużyć się specjalnymi spinkami. W pierwszym przypadku należy posłużyć się wyrobami ze stali nierdzewnej albo mosiądzu, gdyż elementy jedynie ocynkowane szybko pokrywają się rdzą, a w kontakcie z drewnem, mogą pojawiać się na nim nieestetyczne plamy i swego rodzaju przebarwienia.

Na legarach, pod deskami zalecane jest ułożenie specjalnej folii izolacyjnej lub użycie podkładek ażurowych, które zmniejszą powierzchnię styku i ułatwią wysychanie miejsc łączenia. Deski mocowane są w dwóch punktach do każdego legara. Pamiętajmy, że deski nie powinny być układane na styk, ale ze szczeliną około3-5 mm, co ma zapobiegać deformacji pokrycia na skutek pęcznienia i kurczenia się drewna. Na łączeniach wzdłużnych również należy pozostawić luki, a łączenia powinny przebiegać wzdłuż linii legarów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE