Tania i bezpieczna energia dla radomszczan?

Tania i bezpieczna energia dla radomszczan?

Codziennie w informacjach prasowych i medialnych jesteśmy atakowani informacjami o podwyżkach różnych artykułów i dóbr z których korzystamy. Polacy od lat ponoszą coraz większe koszty życia. Codzienne wydatki pochłaniają coraz większą część naszych dochodów. Stale rosną ceny podstawowych dóbr i usług, bez których nie da się funkcjonować.

CZY MOŻNA SIĘ PRZED TYM OCHRONIĆ?

Radomszczańskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej od kilku lat intensywnie pracuje nad tym, by usługi, które oferuje nie rujnowały skromnych portfeli radomszczan. Stąd inwestycje w najnowsze i obniżające koszty rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku modernizacji radomszczańskiej Ciepłowni. Dotychczasowy system kotłów węglowych – nieekonomiczny (cena opału, konieczność opłaty za emisje) stosunkowo zastępowany jest nowym miksem energetycznym, dzięki któremu Spółka wyeliminuje wysokie opłaty za emisje, a także zapewni elastyczność energetyczną – w zależności od ceny danego rodzaju paliwa, ciepłownicy będą mogli przełączyć zasilanie sieci na najtańsze źródło paliwa.

Uzupełnieniem ma być kocioł opalany paliwem z odpadów RdF i pre RDF. To jeszcze większe oszczędności – dziś odpady są takim samym zasobem jak choćby węgiel czy inne złoża. Każdy z nas produkuje odpady i przekazuje je na „wysypisko”. Część z nich firma odzyskuje i mogą one wrócić do mieszkańców/klientów w postaci nowych produktów – to recycling. Ale nie wszystkie odpady mogą zostać powtórnie przetworzone.

Część niestety trafia na wysypisko zanieczyszczając jednocześnie środowisko. „Dół” do składowania takich odpadów zwany kwaterą to bardzo poważna inwestycja, gdyż musi spełniać bardzo wiele wymagań technicznych – także tych zabezpieczających przed zapaleniem się odpadów, a także przenikaniem gnijących odpadów do wód gruntowych.

Składowanie odpadów niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, a przecież współcześnie ludzie produkują ich coraz więcej.

Za składowanie odpadów w kwaterze PGK musi płacić wysokie opłaty za tzw. korzystanie ze środowiska. Kwatera ma też określoną pojemność i jej eksploatacja jest obliczona na jakiś czas. Po nim konieczne jest wybudowanie kolejnej kwatery. By przedłużyć długość jej życia i ograniczyć opłaty należy nienadające się do powtórnego przetworzenia odpady oddać komuś innemu lub samemu wykorzystać np. do produkcji ciepła. Za odebranie odpadów przez kogoś innego – np. Cementownię należy zapłacić. Ale czemu nie wyeliminować kosztów opłat środowiskowych i dla firmy zewnętrznej? To jest możliwe gdy samemu wykorzysta się odpady do produkcji ciepła.

Tak planuje zrobić radomszczańskie PGK. Odpady, a w zasadzie paliwo z nich wyprodukowane (RDF, pre-RDF) posłuży do wyprodukowania ciepła, które ogrzeje radomszczan. Odpady przetworzone w ZUOK (rozdrobnione i wysuszone) zostaną wykorzystane w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów – opalanej odpadami elektrociepłowni do produkcji ciepła. W ten sposób odpady powrócą do radomszczan w postaci ciepła.

W obliczu wciąż rosnących cen energii pozwoli to na obniżenie cen za ciepło dla radomszczan aż o 30%. Niejako przy okazji w związku z częściowym obniżeniem opłat za korzystanie ze środowiska (składowanie odpadów) i wydłużeniem czasu eksploatacji kwatery możliwe będzie także obniżenie cen za odbiór odpadów – kalkulacje specjalistów PGK wskazują na 15% obniżkę.

SPALANIE ODPADÓW JEST BEZPIECZNE DLA ŚRODOWISKA I LUDZI

Dzisiejsza miałowa kotłownia to pył nawiewany na posesje z hałd składowanego opału i wysokie stężenia szkodliwych gazów w wydalanych spalinach (choć wciąż znacząco mniejsze niż gazy wydalane z tysięcy indywidualnych przydomowych spalarni (węgla, a często także odpadów) – kotłowni, będących sprawcą/źródłem niskiej emisji).

Spalanie odpadów to szansa na wyeliminowanie kolejnych setek przydomowych kotłowni – sieć będzie modernizowana i rozbudowywana. Dzięki temu powietrze będzie lepszej jakości, a ludzie zdrowsi.

W dzisiejszym świecie spalarnia odpadów jest takim samym niezbędnym do uruchomienia instytucją/obiektem jak szpital czy szkoła. Ta radomszczańska jest wyliczona na miarę Radomska – będzie spalała tylko odpady, które są odbierane przez PGK od mieszkańców, bez konieczności zwożenia odpadów z innych miejsc województwa czy Polski.

Więcej o:
pgk pgk radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE