Tadeusz Płużański w „Kinie za rogiem” w Radomsku. Było spotkanie i projekcja filmu

Tadeusz Płużański w „Kinie za rogiem” w Radomsku. Było spotkanie i projekcja filmu Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

We wtorek 23 kwietnia w Kinie za Rogiem, mieszczącym się w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku młodzież radomszczańskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyła w seansie filmu dokumentalnego pt. „Kryptonim Klasztor - Dopaść Pileckiego”. Po filmie odbyło się spotkanie z Tadeuszem Płużańskim, historykiem, dziennikarzem, prezesem Fundacji „Łączka” i współtwórcą dokumentu.

Tadeusz Płużański, syn współpracownika Witolda Pileckiego, zaprezentował nowy film dokumentalny pt. „Kryptonim Klasztor – Dopaść Pileckiego”, który przedstawia szerzej nieznane kulisy wielowątkowej operacji wywiadu komunistycznej bezpieki, która doprowadziła do aresztowania rotmistrza Witolda Pileckiego i jego najbliższych współpracowników.

Film opowiada o ostatnim, półtorarocznym okresie życia rtm. Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski – od powrotu z włoskiej Ankony (w porozumieniu z gen. Władysławem Andersem) w grudniu 1945 r., aż do aresztowania w Warszawie w maju 1947 r. Twórcy pokazali misterną grę bezpieki - funkcjonariuszy i tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Celem operacji „Klasztor” była przede wszystkim likwidacja grupy Pileckiego. 

Po projekcji odbyła się prelekcja na temat historii przedstawionej w dokumencie, którą wygłosił redaktor Tadeusz Płużański, autor scenariusza filmu. 

Więcej o:
radomsko zsdioś radomsko drzewniak radomsko spotkanie tadeusz płużański projekcja filmu kino za rogiem kryptonim klasztor witold pilecki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE