Tablica i topola na 100-lecie I LO w Radomsku

Na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku odsłonięta została pamiątkowa tablica, a w przyszkolnym ogrodzie posadzona topola. W ten sposób zainaugurowano obchody 100-lecia istnienia szkoły.

Tablicę odsłoniła dyrekcja szkoły, przedstawiciel absolwentów, a także uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.

- Tablica została ufundowana przez uczniów i absolwentów naszej szkoły w podziękowaniu tym, którzy tworzyli stuletnią historię szkoły – mówi Renata Kosela, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

W ramach obchodów jubileuszu, w przyszkolnym ogrodzie posadzona została przez dendrologa Ernesta Rudnickiego „Topola Stulecia”.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w poniedziałek, 25 października 2021 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Początek o godz. 10.00.

I LO w Radomsku może poszczycić się bardzo bogatą historią. Jak przypomniano podczas uroczystości, patron I LO, pedagog i społecznik, Feliks Fabiani przybył do Radomska w 1860 r. i dwa lata później założył tu szkołę o nazwie Pensya Prywatna Męska. Początkowo liczyła ona trzy klasy, później rozbudowano ją do pięciu klas (preparanda, przedwstępna, wstępna, pierwsza, druga). Pierwsze trzy pełniły funkcje szkoły elementarnej, dwie następne - gimnazjum. Na początku uczyło się tam zaledwie 22 uczniów, ale pod koniec życia Fabianiego liczba ta wzrosła do 308. Na potrzeby szkoły wynajęty został drewniany budynek przy ul. Żabiej (obecnie Żeromskiego), a następnie po pożarze w 1872 r. Fabiani kupił dawną rezydencję hrabiostwa Ostrowskich przy ul. Długiej (obecnie Fabianiego). Od frontu na parterze mieścił się salon i kaplica, na górze sale szkolne, internat, stołówka, mieszkanie dyrektora, pokoje nauczycieli, w głębi posesji – zabudowania gospodarcze i park. Na prośbę mieszkańców Radomska w 1908 r., utworzono już ośmioklasowe gimnazjum.

W 1921 r. powołano Społeczne Gimnazjum Męskie im. F. Fabianiego. Jego powstanie było efektem inicjatywy mieszkańców miasta oraz wychowanków patrona, należących do Towarzystwa Szkoły im. Fabianiego. Działalność rozpoczęło jako szkoła 4 – klasowa, lecz już w 1924 r. liczbę oddziałów zwiększono do ośmiu. Było to możliwe dzięki przeniesieniu szkoły do drewnianego tymczasowego budynku przy ul. Staszica 1 (obecnie Bugaj). Od 1937 r. naukę mogły zdobywać tu też dziewczęta. Pierwszą maturę według nowych zasad zdawano w 1939 r.

Po wybuchu II wojny św. szkoła była czynna do końca listopada 1939 r., kiedy władze okupacyjne formalnie zakazały nauczania. W czasie okupacji, mimo zakazu, kontynuowano działalność dydaktyczną w formie tajnego nauczania, we współpracy z Tajną Organizacją Nauczycielską. Egzaminy promocyjne odbywały się w domach prywatnych nie tylko w Radomsku, ale także w dworach ziemiańskich, np. Chełmie, Pławnie, Żytnie, Wojnowicach. Na komplety prowadzone przez nauczycieli tajnego gimnazjum uczęszczało łącznie ponad 100 uczniów. Organizowano też tajne egzaminy maturalne.

W 1945 r. reaktywowano Gimnazjum i Liceum im. Feliksa Fabianiego przy ulicy Staszica. W 1950 r. przeniesiono szkołę do budynku mieszczącego się przy ulicy Waryńskiego (obecnie Piłsudskiego). W 1965 r. oddano do użytku nowych gmach szkoły przy ul. Górnej (obecnie Armii Krajowej).

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko ilo radomsko jubileusz 100-lecie Ilo w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE