Szpital ze wzrostem kontraktów

Szpital ze wzrostem kontraktów

Szpital Powiatowy w Radomsku rozpoczyna nowy rok ze zwiększonymi kontraktami na większości szpitalnych oddziałów. W 2017 roku kontrakt wynosi 63 mln zł czyli około 3,5 miliona więcej niż w roku poprzednim.

- Kontrakt nie jest tak dobry, żeby nas satysfakcjonował, natomiast są symptomy poprawy finansowania świadczeń. Kontrakt na pierwsze półrocze wzrósł o 1,7 miliona złotych, czyli w skali roku jest to blisko 3,5 miliona. Jest to znaczący wzrost, ale nie na tyle, żebyśmy zbilansowali się na początku roku – wyjaśnia dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz, dodając, że będzie kontynuował politykę realizacji nadwykonań. Jego zdaniem Narodowy Fundusz Zdrowia składając propozycje kontraktowe analizuje nadwykonania szpitala.

- Za pierwsze półrocze 2016 roku nie mieliśmy aż tak dużo nadwykonań, w więc kwota 1,7 miliona złotych i tak jest wielkim sukcesem. Drugą pozytywną rzeczą dotyczącą kontraktu jest zmiana jego struktury. Mamy zmniejszenie kontrakty w świadczeniach nielimitowanych czyli wysokość kontraktu jest w tym przypadku bez znaczenia, ponieważ NFZ płaci 100% poniesionych kosztów, natomiast wartość limitowanych świadczeń wrosła – dodaje dyrektor Kagankiewicz.

Największy wzrost kontraktu odnotowano w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, jest to kwota o 1,2 miliona większa w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrosły również inne kontrakty, wśród nich dyrektor wymienia kontrakty dla anestezjologii i intensywnej terapii, na które udało się uzyskać prawie 300 tysięcy złotych więcej.

- Kontrakt na chirurgię wzrosło ponad 100 tysięcy, na leczenie chorób płuc otrzymamy również około 100 tysięcy złotych więcej. Nie ukrywam jednak, że w pierwszym półroczu będzie nam brakowało około 200-300 tysięcy miesięcznie, by się zbilansować – dodaje Piotr Kagankiewicz, zauważając, iż największy wzrost środków został przydzielony na tomografię komputerową.

Z szacunków dyrektora oraz pielęgniarki koordynującej wynika, że tomograf będzie musiał pracować około 10 godzin dziennie, by wyrobić całkowitą wartość kontraktu. Badania będą wykonywane od godziny 8.00 do 18.00. Do tej pory tomograf kończył pracę o godzinie 13.00.

Szpital Powiatowy zaczyna realizować nielimitowany pakiet onkologiczny, w planach jest także utworzenie dwóch dodatkowych miejsc na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Dyrektor zapewnił też, iż będzie starał się uzyskać drugi stopień referencyjności co przełoży się na znaczny wzrost dochodów Oddziału Neonatologicznego.

- Mamy dość dużą liczbę urodzeń, natomiast nie wiąże się to z odpowiednią zapłatą. Z uporem powtarzam, że znam szpital gdzie jest 100 urodzeń mniej, a wykonują kontrakt o milion złotych większy – podsumowuje Piotr Kagankiewicz.

Więcej o:
szpital szpital powiatowy kontrakt nfz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE