Zgodnie z zapowiedzią 27 czerwca, łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, ogłosił listę szpitali, które weszły to tzw. sieci szpitali. Na liście znalazł Szpital Powiatowy w Radomsku, jako placówka II stopnia.
Co to oznacza dla pacjentów?
Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.
Ministerstwo informuje, że zawarte rozwiązania w nowym systemie zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.
Radomszczańska lecznica weszła do sieci jako wielospecjalistyczny szpital II stopnia. Nadal w placówce będzie funkcjonować oddział reumatologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób płuc i chorób zakaźnych, pediatria, neonatologii, położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz otorynolaryngologii i wewnętrzny.
Do dyspozycji pacjentów będą poradnie specjalistyczne: diabetologia, endokrynologia, gastroenterologia, hepatologia, kardiologia, dermatologia i wenerologia, neurologia, onkologia, leczenie gruźlicy i chorób płuc, reumatologia, położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci, preluksacja, otolaryngologia, logopedia, urologia.
Dodatkowo, nowy system przewiduje, że w każdym szpitalu, w którym jest Szpitalny Oddział Ratunkowy (a taki jest również w szpitalu przy Jagiellońskiej) będzie przychodnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W tym zakresie w powiatowym szpitalu nic się nie zmieni.
Tuż po opublikowaniu listy sieci szpitali, na gorąco, poprosiliśmy o komentarz Przemysława Drozdka, kierownika Kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku:
Ranking został ogłoszony, zgodnie z naszymi przewidywaniami. Szpital Powiatowy w Radomsku został wpisany do grupy szpitali II stopnia. Jednakże nasza jednostka będzie podejmowała działania do zakwalifikowania naszego podmiotu leczniczego do szpitali III stopnia. System szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej będzie stanowił podstawową formę zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenie szpitalnego w tym także porad z zakresu ambulatoryjnej specjalistycznej opieki zdrowotnej. Dotychczasowy sposób zawierania umów z NFZ w trybie konkursu ofert lub rokowań pozostawiono jako rozwiązanie o charakterze subsydiarnym.
- Dla tych jednostek organizacyjnych szpitala których sieć nie objęła, tj. rehabilitację neurologiczną oraz rehabilitację kardiologiczną NFZ będzie ogłaszał konkursy, do których nasza placówka już teraz się przygotowuje, w celu zapewnienia mieszkańcom pełnego i kompleksowego tak jak na dotychczasowym poziomie świadczeń medycznych – dodaje Przemysław Drozdek.
W Łódzkiem, w sieci znalazło się 36 szpitali najważniejszych dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, w tym wszystkie szpitale o znaczeniu powiatowym. Sieć szpitali ruszy 1 października. Wykaz będzie obowiązywał do 2021 roku.