Szpital na miarę XXI w. - zobacz od kuchni

Otwarcie nowego szpitala powiatowego zbliża się wielkimi krokami. Prawie wszystkie elementy tej wielkiej układanki są na swoim miejscu i już tylko należy na palcach jednej ręki odliczać dni do... ››

Otwarcie nowego szpitala powiatowego zbliża się wielkimi krokami. Prawie wszystkie elementy tej wielkiej układanki są na swoim miejscu i już tylko należy na palcach jednej ręki odliczać dni do daty otwarcia.


Kilka dni temu za przewodnictwem pana Zdzisława Dawida zwiedziliśmy dokładnie szpital, a teraz opowiemy o tym  co udało nam się zobaczyć. W szczególności zachęcam do przeczytania artykułu i obejrzenia zdjęć bo nigdzie indziej tego nie zrobicie! To jest news z pierwszej ręki!

Architektura

Całkiem niewiele osób wie, że obecny kształt budynku szpitala jaki znamy teraz różni się od pierwotnych projektów z 1978. To co teraz stoi, zostało zbudowane na podstawie planów francuskiego architekta. Zestawienie prostokątnych brył w zwartą konstrukcję było praktycznym pomysłem, wziętym z zachodu. W okresie projektowania szpitala, był to bardzo popularny sposób budowania obiektów publicznych.


Dziewięć wind do nieba

W dobrze znanym nam szpitalu przy ulicy Wyszyńskiego funkcjonuje tylko jedna winda. To znacznie utrudnia funkcjonowanie placówki. Nowy dysponuje aż dziewięcioma. Dostęp do wszystkich znajduje się w głównym holu.
Trzy są przeznaczone dla osób odwiedzających, cztery dla personelu z chorymi i dwie jeżdżące parter -   poziom minus jeden.



Serwerownia - serce szpitala

Prawdopodobnie jest to najbardziej naszpikowane elektroniką pomieszczenie w Radomsku. Z tego miejsca kontroluje się przepływ wszelkich informacji na poszczególne oddziały oraz kontroluje działanie każdej zmechanizowanej jednostki w obiekcie (wentylatory, światło, system grzewczy, ostrzegawczy itp.). Oczywiście tutaj również znajduje się system obsługi kamer ( jest ich ponad 70). Generalnie kiedy nic się nie dzieje pokój jest zarządzany przez kilku informatyków, którzy zajmują się swoją „działką”. W razie zagrożenia, aby uniknąć chaosu związanego z ewakuacją, sterowanie obiektem i obsługa nagłośnienia zostaje przeniesiona do pokoju dyrektora. Systemy i rozwiązania techniczne zastosowane w serwerowni,są bardzo innowacyjne i w promieniu stu kilometrów nie znajdziemy podobnych.
Do tej pory takie zelektryzowanie miało miejsce w placówkach prywatnych, najczęściej bankach. W przypadku publicznego szpitala jest to pierwszy taki przypadek w tym regionie Polski. Programy do obsługi wszystkich poważniejszych elementów szpitala były specjalnie pod niego pisane. Obecnie informatycy pracują nad stworzeniem wygodnego, elektronicznego systemu przechowywania danych o chorobach pacjentów, aby można było odejść od klasycznych kart zdrowia. Ma to zapobiec niszczeniu danych, jak i również wprowadzić trochę oszczędności. W razie usterek kable do poszczególnych pionów biegną pasmowo, pod zdejmowanymi płytkami, więc w razie awarii nie trzeba rozbijać ścian.

Jak na filmach

Jeśli chodzi o wystrój, każdy oddział jest pomalowany na inny kolor. Przy wejściu znajduje się recepcja, gdzie na spokojnie zapisujemy się do specjalisty. Poszczególne recepcje rozładują kolejki jakie znamy w innych szpitalach. Duży budynek daje nam duże możliwości – wielkie, przestronne korytarze kończą z tłokiem i niewygodą w oczekiwaniu na lekarza. Teraz spokojnie będzie można się poruszać z wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim.  Pokoje są bardzo dobrze przystosowane do pielęgnacji pacjentów. Przeważnie są to pomieszczenia jedno- lub dwuosobowe. Przy każdym łóżku znajduje się specjalny panel, w którym umieszczane będą butle z tlenem lub innymi środkami stałego dozowania. Oprócz tego chory, będzie miał do dyspozycji gniazdko kontaktowe, podłączenie do Internetu czy telefonu. Całość uzupełnia mała schludna łazieneczka z prysznicem. Tam również znajduje się łatwy do uruchomienia system alarmowy, w razie osłabnięcia czy innego problemu pacjenta.


Pomieszczenia intensywnej terapii, są inaczej przygotowane. Tam pod stałą kontrolą pielęgniarek,przebywać będzie czterech pacjentów. Każde łóżko jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, monitorujący stan zdrowia.

Badania tomograficzne

Tego typu badania będą przeprowadzane na najnowszym sprzęcie marki Toshiba. Jeśli ktoś miał do czynienia z komputerami tej marki tylko sobie może teraz wyobrażać jakie możliwości będzie dawać ta maszyna. Po odpowiednim przygotowaniu sprzętu samo badanie będzie trwać 15 sekund. Potem pozostaje dokonanie opisu przez lekarzy na aparaturze do tego przystosowanej. Zbliżenia zdjęć będą o wiele bardziej dokładne niż to bywało wcześniej, co pozwoli wykryć najdrobniejsze anomalia.

 

Zabiegi kardiologiczne

Przeżyć zawał, zostać zoperowanym i wyjść do domu po trzech dniach, wydaje Ci się abstrakcją? W najbliższym czasie w Radomsku to będzie norma. Mało tego, nawet po takich ekscesach rower dla takiego człowieka nie będzie czymś groźnym. Będzie to wszystko możliwe dzięki stosowaniu nowego typu zabiegów. Lekarz operowanemu będzie wprowadzał przez udo kabelek z kamerą i innymi instrumentami chirurgicznymi, który żyłami dotrze na wysokość serca. Tam za pomocą joysticku chirurg przeprowadzi zabieg, bez potrzeby otwierania klatki piersiowej, czy dokonywania bardziej niebezpiecznych czynności. 

Badania wzroku

Sprzęt  jakim dysponuje szpital do badania wzroku, nie tylko jest w stanie określić wadę jaką posiada badany. Jest to na tyle specjalistyczny sprzęt, że na podstawie zmian dokonywających się na gałce ocznej określa ewentualne inne dolegliwości u pacjenta. W myśl znanego powiedzenia „oczy zwierciadłem duszy”.

Sala rehabilitacyjna

Obecne centrum rehabilitacyjne znajdujące się przy Alejach Jana Pawła II zostało przeniesione do pomieszczeń szpitala. Tam w odpowiednio przygotowanej sali sprzęt czeka na pacjentów. Oczywiście oddział został wzbogacony o nową aparaturę, jakiej brakowało wcześniej.

Komora kriogeniczna

„Ciekawostką” szpitala jest komora kriogeniczna. Jest jedynym tego typu obiektem w promieniu 100 kilometrów. Terapia kriogeniczna poprawia krążenie jak i podnosi kondycję organizmu. Najczęściej jest stosowana przez sportowców w celu leczenia kontuzji. Dlatego najbardziej oblegana komorą jest ta znajdująca się w ośrodku sportowym w Spale.

Lądowisko

Cały czas trwają pracę nad lądowiskiem dla helikopterów. Był to pomysł, który miał sporo zwolenników jak i przeciwników. Do tej pory awaryjnym lotniskiem do przyjmowania helikopterów było boisko przy ulicy Kościuszki. Pomoc pacjentowi opóźniał transport do szpitala, a czasami liczą się sekundy. Jednak projekt został przeforsowany i powoli dochodzi do skutku. Co jego zbudowanie daje placówce oprócz przyjmowania maszyn powietrznych? Otóż, dzięki lotnisku, szpital będzie dostawał parę punktów więcej w notowaniach co będzie się wiązało z prestiżem jak i z większą roczną stawką pieniędzy otrzymywanych od NFZ na działalność szpitala. 

Tak można streścić możliwości nowego szpitala. Kiedy zakończyliśmy wycieczkę stwierdziłem, trochę ironicznie, że już tylko nam pozostaje chorować i korzystać z wygód obiektu. 

Wilki czyhające …

Kiedy szpital zostanie oddany do użytku publicznego, wciąż ciągnąć się zanim będą problemy – tym razem natury finansowej. Budowa wiązała się z kredytami i innymi czynnościami zadłużającymi. Jeśli szpitalowi nie zostanie dany czas na złapanie "oddechu” po starcie,  szybko stanie się poważnym balastem dla niestabilnych finansów powiatu. W takich sytuacjach pojawią się "wilki" – prywatny inwestor, pragnący przejąć inwestycję i swoimi technikami oddłużyć ją. Potem wszelkie starania przynoszą pozytywny wynik, w grubych pieniądzach wpływających do kieszeni prywaciarza. Wielu samorządowców czyni starania aby do takiej sytuacji nie doszło. Są pomysły spółki samorządowej czy innych działań pozostawiających zarządzanie szpitala w rękach powiatu. Nawet sami radomszczanie byliby nie zadowoleni z takiego obrotu spraw. Dwadzieścia lat starań zostałoby zagarnięte przez obcą osobę widzącą tu tylko pieniądze. Powiedzmy sobie szczerze - przez cały okres budowy wszyscy byliśmy - większy czy mniejszy sposób - zatroskani o tą placówkę. Teraz pozostaje nam wierzyć, iż wszystkie sprawy zostaną pozytywnie rozegrane. Wtedy z radością będziemy mogli mówić, że ten szpital jest nasz, radomszczański i dla radomszczan a nie pana prezesa z Warszawy!

 

SPACER PO SZPITALU POWIATOWYM - KLIKNIJ TUTAJ I ZWIEDZAJ!

Więcej o:
szpital powiatowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE