Szlifowanie powierzchni szlifierką kątową

Szlifowanie powierzchni szlifierką kątową

Podczas wykonywania prac budowlanych prawie zawsze mamy do czynienia z operacją szlifowania różnych powierzchni. Jest to bardzo trudny proces, który wiąże się z dużym obciążeniem sprzętu i pracownika, dlatego ważne jest, aby podejść do niego odpowiedzialnie. Jednym z najczęstszych narzędzi do wykonywania takich prac jest szlifierka kątowa, w której do szlifowania używany jest diamentowy frez jako materiał eksploatacyjny. Ze względu na to, że proces szlifowania materiałów budowlanych mocno obciąża nasze elektronarzędzia, warto starannie podejść do wyboru szlifierki kątowej.

Jak wybrać szlifierkę kątową do szlifowania?

Najczęściej szlifowanie diamentowymi tarczami polerskimi odbywa się za pomocą szlifierek kątowych 125 mm, ale czasami rzemieślnicy wolą używać większych szlifierek kątowych (150-230 mm) i używają na nich diamentowej tarczy garnkowej 125 mm. Wybierając szlifierkę kątową do szlifowania, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

Duża moc. Bez względu na średnicę szlifierki kątowej do szlifowania, którą wybierzesz – zawsze dobieraj najpotężniejsze egzemplarze.

Rodzaj zasilania. Do szlifowania materiałów budowlanych nadają się tylko sieciowe szlifierki kątowe. Sprzęt, który ma zasilanie akumulatorowe, prawie zawsze jest gorszy pod względem mocy i obrotów od sprzętu sieciowego.

Prędkość liniowa. Liniowa prędkość obrotowa zależy od obrotów szlifierki kątowej. Im jest wyższa, tym lepsze i szybsze jest szlifowanie, dlatego należy wybierać szlifierkę kątową z maksymalną możliwą prędkością.

Właściwy wybór szlifierki kątowej do wykonania pracy - to połowa sukcesu, ponieważ oprócz szlifierki musimy dobrać diamentowy frez do szlifierki kątowej, w oparciu o wykonywaną pracę i obrabiany materiał.

Wykonywane operacje

W szlifowaniu materiałów budowlanych można wyróżnić kilka operacji, które najczęściej występują u pracowników:

Szlifowanie podłóg. Podczas szlifowania podłóg pracownik może mieć do czynienia z obróbką świeżego jastrychu, kleju montażowego po płytce lub starego mocnego betonu. Podczas wykonywania takiej operacji przenosimy ciężar szlifierki kątowej i diamentowej tarczy garnkowej na powierzchnię, a więc fizyczne zmęczenie pracownika będzie minimalne.

Szlifowanie napływów po usunięciu szalunku. Obrabianym materiałem w tym przypadku jest świeży beton. Operację tę można wykonać w różnych płaszczyznach - na podłodze, suficie, ścianie, schodach itp., a więc nie zawsze będzie możliwe przeniesienie ciężaru sprzętu i materiałów eksploatacyjnych na powierzchnię. Oznacza to, że przy wyborze tarczy garnkowej jej waga jest dla nas bardzo ważna, ponieważ praca może być wykonywana na wyciągniętych rękach, a pracownik będzie bardzo zmęczony.

Wyrównywanie otworów. Obejmuje to wyrównanie po wycięciu otworów dla drzwi, okien, wind i tak dalej. Najczęściej spotykanym materiałem jest beton i cegła. Podczas wykonywania takich operacji ważnym parametrem jest również ciężar tarczy garnkowej, ponieważ obróbka może odbywać się w płaszczyźnie poziomej, pionowej lub na suficie.

Usuwanie tynku, powłoki polimerowej lub lakieru. Tynk jest bardzo łatwym w obróbce materiałem, ale powłoki polimerowe i lakiernicze wymagają specjalistycznych diamentowych tarcz garnkowych z dużym diamentem.

Najczęściej podczas szlifowania mistrzowie napotykają beton, ale są też inne materiały, dlatego ważne jest, aby wybrać diamentową tarczę garnkową do szlifierki kątowej na podstawie obrabianego materiału.

Wybór tarczy garnkowej do materiału

Na obróbkę dowolnego materiału budowlanego przez tarczę garnkową wpływają 2 parametry, które mają odwrotnie proporcjonalną zależność - ścieralność i twardość. Twardość – jest to zdolność materiału do niezniszczenia się podczas jego obróbki twardszym materiałem (diamentem, który jest elementem tnącym tarczy garnkowej). Ścieralność – jest to zdolność materiału, który szlifujemy, do zużycia diamentu. Aby prawidłowo wybrać odpowiednią tarczę garnkową do obrabianego materiału, konieczne jest zrozumienie stopnia jego ścieralności i twardości.

Materiały twarde (o niskiej ścieralności). Do tej kategorii należy stary i twardy beton marki M400 i wyższej. Podczas szlifowania takiego betonu można zetknąć się ze zaszlifowaniem się krawędzi diamentów i utratę prędkości obróbki betonu, dlatego konieczne jest wybranie frezów zaprojektowanych do twardego betonu - Grindex, Rotex Raptor.

Materiały o średniej twardości i ścieralności. Należą do nich betony marki M200 - M400, różnego rodzaju cegły, krawężniki, kostka brukowa i tak dalej. Do obróbki takiego materiału dobrze nadają się tarcze garnkowe Pro Tech i Extra Max.

Miękkie (wysoce ścierne) materiały. Do tej kategorii należą tynk, świeży beton, pianobeton, gazobeton, jastrych i asfalt. Taki materiał budowlany szybko zużywa diament, dlatego potrzebna jest tarcza garnkowa, która będzie miała wysoką żywotność - Beton, Beton Uni i Expert.

Wybierając tarczę garnkową, nie zapominaj również o tym, w jakiej płaszczyźnie wykonywana jest praca. Jeśli musisz szlifować sufity lub ściany, lepiej wybrać lekkie tarcze garnkowe - Grindex, Rotex lub Raptor.

Cechy tarcz garnkowych Distar

Stale rozwijamy DiStar w kierunku szlifowania materiałów budowlanych i wprowadzamy nowe produkty, które pomogą wykonać pracę tak szybko, jak to możliwe, wydajnie i bez nadmiernego zmęczenia dla mistrza. W tym celu opracowywane są różne lekkie tarcze garnkowe, które pomogą w obróbce ścian, sufitów i podczas pracy na wyciągniętych rękach. Ponadto wszystkie nasze tarcze garnkowe są sprawdzane pod kątem nierównowagi, a jeśli przekracza 1 gram, są specjalnie wyważane. Ta operacja pozwala przedłużyć żywotność szlifierki kątowej i sprawia, że praca jest wygodna i przyjemna!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE