Szkoły włączają się do akcji „Nie likwidujcie naszego gimnazjum”

Szkoły włączają się do akcji „Nie likwidujcie naszego gimnazjum”

Nad gimnazjami wisi widmo likwidacji. Zaniepokojeni rodzice uczniów oraz nauczyciele włączyli się w organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego akcję banerową pt. „Nie likwidujcie naszego gimnazjum”. Każda ze szkół chcących wziąć udział w akcji może bezpłatnie otrzymać baner od ZNP oraz wywiesić go np. na szkolnym płocie. Chęć udziału w akcji do tej pory zadeklarowało ponad 20 szkól z terenu powiatu. Dodatkowo 260 osób – rodziców oraz pracowników szkół z terenu powiatu weźmie udział w Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty w Warszawie, która odbędzie się 19 listopada w Warszawie.

Jak wyjaśnia prezes radomszczańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Adam Młynarski, akcja „Nie likwidujcie naszego gimnazjum” została zapoczątkowana przez rodziców uczniów na terenie Warszawy, a następnie rozszerzona na cały kraj. Akcja jest w pełni dobrowolna i każda z chętnych szkół może wyrazić obawy lub sprzeciw likwidacji gimnazjów.

- Posiadamy deklaracje ponad 20 gimnazjów z terenu powiatu, które chcą wziąć udział w akcji. Obecnie banery wiszą m.in. w szkołach w Kamieńsku, Gomunicach, Dobryszycach, Przedborzu, Radziechowicach, a także w Radomsku – mówi Adam Młynarski, dodając jednocześnie, iż wywieszając banery ZNP chce zwrócić uwagę rodziców oraz przechodniów na proponowaną przez ministerstwo reformę.

- Nasza szkoła postanowiła włączyć się do akcji ponieważ uważamy, że ta reforma jest szkodliwa dla edukacji. System, który obecnie istnieje się sprawdza, a wyniki są coraz lepsze. Dlaczego psuć coś co jest dobre – pyta dyrektor ZSG nr 1 w Radomsku Marek Sobczyk. Dyrektor zauważył też, że komunikacja między ministerstwem, a przedstawicielami oświaty praktycznie nie istnieje. Nauczyciele wiedzą jedynie to, iż ogółem ma być osiem klas, a uczniowie klas szóstych mają iść do klas siódmych. Dyrektor Sobczyk wspomniał również o tym, że nie wierzy w zapewnienia ministerstwa o zmniejszeniu ilości uczniów w klasach i tworzeniu nowych oddziałów. Jego zdaniem w placówkach oświaty szykują się zwolnienia.

Prezes Młynarski poinformował też, iż rodzice oraz pracownicy oświaty powiatu radomszczańskiego zadeklarowali chęć uczestnictwa w Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”.

- Jeśli protest nie odniesie skutku, to Związek Nauczycielstwa Polskiego gotowy jest rozpocząć procedurę, mającą doprowadzić do wejścia w spór zbiorowy, a następnie do strajku pracowników oświaty – podsumowuje Adam Młynarski.

Więcej o:
strajk oświata radomsko znp radomsko protest radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE