"Społecznie znaczy ekonomicznie - kontynuacja" - spotkanie dotyczące tego właśnie projektu odbędzie się w poniedziałek 2 kwietnia o godzinie 12:00 w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
"Społecznie znaczy ekonomicznie - kontynuacja" - spotkanie dotyczące tego właśnie projektu odbędzie się w poniedziałek 2 kwietnia o godzinie 12:00 w Starostwie Powiatowym w Radomsku. Adresowane jest ono do osób bezrobotnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Realizacja projektu odbyła się dzięki Instytutowi Europejskiemu w Łodzi. Spotkanie animacyjne nt. sieci Regionalnych Inkubatorów Ekonomii Społecznej w ramach projektu „Społecznie znaczy ekonomicznie –kontynuacja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest kolejnym już spotkaniem przeznaczonym dla osób niezatrudnionych.
Poprzednie spotkanie dotyczyło zaś zakładania "spółdzielni socjalnych". W poniedziałek prowadzący wyjaśnią, na czym polega idea ekonomii społecznej i jak wykorzystać przeznaczone na nią dotacje.
Projekt przewiduje także pomoc w formie doradztwa indywidualnego i grupowego, usług prawnych, marketingowych, księgowych oraz usług wspierających sieć Regionalnych Inkubatorów Ekonomii Społecznej. Starostwo Powiatowe w Radomsku zaprasza wszystkie osoby bezrobotne, przedstawicieli organizacji pozarządowych a także tych, którzy chcą skorzystać z darmowych szkoleń i konsultacji.
Szkolenia będą obejmować następujące tematy:
- Trening interpersonalny z elementami coachingu
- Zakładanie działalności gospodarczej
- Prawne i formalne aspekty działalności gospodarczej w ramach ES
- Pozyskiwanie funduszy z UE w tym polityki horyzontalne
- Tworzenie, promocja rozwój partnerstw lokalnych
- Rachunkowość Podmiotów Ekonomii Społecznej
- Liderki lokalne
- Pozyskiwanie sponsora
- Gender mainstreaming
- Dofinansowanie lokalne
- Tworzenie biznes planów
- Obsługa komputera
Program spotkania:
1. Przedstawienie założeń projektu:
- promocja ekonomii społecznej (ES)
- szkolenia z zakresu ES dla osób fizycznych m.in. bezrobotnych w tym długotrwale bezrobotnych, pracowników instytucji rynku pracy, pomocy i integracji społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych w tym: fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych, spółdzielni inwalidów i niewidomych;
- doradztwo otwarte indywidualne i grupowe;
- usługi prawne, marketingowe i księgowe – konkurs na plan rozwoju Podmiotów Ekonomii Społecznej.
2. Planowanie modelu współpracy sieciowej w ramach Regionalnego Inkubatora Ekonomii Społecznej.
3. Opis działań na rzecz realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
4. Wypracowywanie koncepcji współpracy ze społecznością lokalną, w tym z instytucjami, które mają wpływ na sytuację w danym regionie (samorząd lokalny, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, szkoły itd.).
5. Budowa partnerstw oraz działanie na rzecz wzmacniania istniejących partnerstw i innych form współpracy w regionie .
6. Zachęcanie do podejmowania inicjatyw w zakresie nawiązywania partnerstw ukierunkowanych na wspólne rozwiązywanie problemów lokalnych, w tym z wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez EFS.