Szczepieniobusy wyruszą do mniejszych miejscowości regionu w woj. łódzkim

Szczepieniobusy wyruszą do mniejszych miejscowości regionu w woj. łódzkim Fot. ŁUW

Cztery szczepieniobusy z personelem medycznym i jednodawkową szczepionką przeciw COVID-19 będą od 8 sierpnia do 31 października podróżować po całym woj. łódzkim, pojawiając się m.in. w mniejszych miejscowościach, na festynach i dożynkach.

- Wojewoda wydał decyzję o uruchomieniu czterech szczepieniobusów, które od 8 sierpnia do 31 października będą objeżdżały region, włącznie z aglomeracją łódzką. To zadanie będziemy realizowali wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi - poinformował wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, na konferencji prasowej.

Jak przypomniał, w regionie łódzkim działa obecnie 427 powszechnych punktów szczepień, 50 populacyjnych i 46 aptek, w których również można się zaszczepić. Placówki te są w stanie udostępnić ponad 300 tys. dawek tygodniowo.

- Obecnie zbliżamy się do 1,1 mln zaszczepionych osób - to 50 proc. uprawnionych do szczepienia, czyli mieszkańców regionu powyżej 12. roku życia - zaznaczył Młynarczyk.

Wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk wyjaśnił, że w szczepieniobusach pracować będzie personel wojewódzkich szpitali z Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Sieradza i Bełchatowa oraz stacji ratownictwa medycznego. Pojazdy będą pojawiać się na piknikach, dożynkach, pod kościołami - we wszystkich miejscach, gdzie gromadzić się będą potencjalni chętni do zaszczepienia.

- To będzie takie wyjście do osób, które nie tyle są przeciwne szczepieniom, ale do tej pory nie stanowiło to dla nich priorytetu. Dojazd do nich sprawi, że wyszczepialność w naszym województwie wzrośnie - uważa Adamczyk.

W szczepieniobusach będzie można nie tylko przyjąć zastrzyk, ale też - w razie wątpliwości - skonsultować się ze specjalistą.

Pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak zaznaczyła, że zarówno mobilne, jak i stacjonarne punkty będą pozostawać pod ochroną policji.

- To niestety podyktowane jest działaniami ruchów antyszczepionkowych. W naszym województwie nie odnotowano do tej pory większych zdarzeń, natomiast podejmujemy działania prewencyjne. Policja będzie informowana o wszystkich punktach szczepień organizowanych na terenie regionu i będzie zapewniać im ochronę.(...) Każda osoba, która będzie chciała się zaszczepić, ma zapewnione bezpieczeństwo - dodała.

Według ministerstwa zdrowia, w Łódzkiem wykonano do tej pory ponad 2,2 mln szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest ponad 1,07 mln. W ciągu ostatniej doby szczepionkę podano 5483 osobom.

Więcej o:
szczepionka koronawirus radomsko szczepionka koronawirus szpital radomsko szepieniobus
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE