Szczepienia przeciw COVID-19 wciąż są bezpłatne. Z czasem będą refundowane

Szczepienia przeciw COVID-19 wciąż są bezpłatne. Z czasem będą refundowane

- Wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili przeciw COVID-19 w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie - powiedział we wtorek 7 września, minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej w Karpaczu szef resortu zdrowia pytany był, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą bezpłatne.

- Normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień czy inne podlegają zasadom refundacyjnym. Czyli jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest 100 proc. czy 50 proc., to ta odpłatność jest stopniowo redukowana - powiedział Niedzielski

Przyznał, że szczepienia przeciwko COVID-19 miało od początku nieco inną formułę.

- Nie było wskazanych grup. Była określona cała populacja i pełna dostępność. Na pewno będzie jakiś moment w czasie - nie przesądzałbym, czy to będzie od początku roku - kiedy te szczepienie będą objęte zwykłym systemem refundacji - powiedział szef MZ.

- Jeżeli zostaną objęte nim szczepienia covidowe, to będziemy decydować o poziomie refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach, tak jak to jest przy szczepieniu np. na grypę, gdzie szczepienia dla osób w wieku senioralnym jest w pełni refundowane. Wtedy będziemy te decyzje podejmowali - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że w obecnej sytuacji wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie.

Ponad 18,95 osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson – podano we wtorek na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 525 458. W pełni zaszczepionych jest 18 957 376 osób. Łącznie do Polski dostarczono 53 910 230 dawek, z czego do punktów trafiło 38 488 580.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek.

Zgłoszono w tym czasie 14 970 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Więcej o:
szczepionka koronawirus radomsko szczepionka koronawirus szpital radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE