Szanujmy barwy narodowe

Szanujmy barwy narodowe Fot. pixabay.com

11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Nie pisz po fladze

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości.

– Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi – informuje MSWiA.

Ministerstwo przypomina, że podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

???????? Flaga państwowa wymaga należnego szacunku. Przypominamy o zasadach eksponowania Biało-Czerwonej. #11listopada pic.twitter.com/eyyz5hVHgj

— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 9, 2019

Hymn – powaga i szacunek

O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. MSWiA wskazuje, że mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu. 

Kompendium wiedzy o symbolach narodowych

Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy.

???????? Czy wiesz jak prawidłowo wywiesić Biało-Czerwoną? #11listopada pic.twitter.com/rguT9Lz4a6

— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 10, 2019

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem. Do pobrania poniżej.

W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”.

Publikacja wyjaśnia, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak unikać błędów związanych z ich wykorzystaniem.

Więcej o:
barwy narodowe hymn polski 11 listopada 11 listopadda radomsko

Załączniki

Miniprzewodnik przygotowany przez MSWiA

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE