Szalikiem twarzy już nie zasłonisz?

Szalikiem twarzy już nie zasłonisz? Fot. pixabay.com

- W piątek nie będzie żadnego rozporządzenia dotyczącego maseczek - podkreślił w piątek 19 lutego, minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik.

Minister zdrowia zapytany został w programie „Tłit” Wirtualnej Polski, czy w piątek wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Taką informację podał w TVN24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

- Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie - podkreślił Niedzielski.

- Ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których pewnie trzeba będzie zrezygnować. Ponadto, jak dodał, trzeba też dać wyraźny sygnał, że często noszone przyłbice nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka.

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że być może tak się stanie.

- Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki - zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, dużym krokiem do przodu byłoby zastąpienie zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem.

(PAP)

Więcej o:
koronawirus covid szalik zasłanianie twarzy maseczka
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE