Radomsko, Łódzkie 20.4o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Świętowanie niepodległości

Miasto
Jacek Paszewski

Główne uroczystości miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowano 11 listopada na placu 3 Maja w Radomsku.

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Polska po 123 latach zaborów (1795–1918) wróciła na mapy Europy. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je dopiero ustawą w 1989 roku.

W Radomsku, w niedzielę 11 listopada, sercem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości był plac 3 Maja. Najpierw o godz. 12.00 mieszkańcy Radomska zaśpiewali wspólnie hymn Polski w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Nad tym, aby Mazurek Dąbrowskiego wyszedł pięknie i dostojnie, czuwała pani Ania Spychało i jej chórzyści z Publicznej Szkoły Podstawowej  nr 2. Później, wspólnie z młodymi wokalistami radomszczanie śpiewali jeszcze znane polskie pieśni i piosenki. To była swoista muzyczna podróż w czasie.

W strojach historycznych ulicami miasta, przeszła także defilada Szwadronu Kawalerii kultywującego tradycję 11. Pułku Ułanów, a pokaz swoich  zabytkowych wojskowych pojazdów  przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków Pojazdów Militarnych ROTA.

Przed godziną 14.00 uroczystości przeniosły się pod tablicę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na usytuowaną na fasadzie ratusza. Władze miasta, radni, posłowie ziemi radomszczańskiej, kombatanci, przedstawiciele partii i stowarzyszeń, oraz goście z partnerskich miast złożyli kwiaty. Odczytano także apel pamięci i oddano salwę honorową. 

- Sto lat temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Naród polski znów mógł stanowić o sobie oraz o przyszłości przyszłych pokoleń. Można się spierać o Polskę, trzeba się spierać o Polskę, ale w ważnych momentach historii trzeba się wznieść ponad ideologię, ponad podziały polityczne i partyjne. Tak potrafili ojcowie polskiej niepodległości Józef Piłsudski i Roman Dmowski, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy - mówił podczas składania kwiatów prezydent Jarosław Ferenc.

W uroczystościach na placu 3 Maja, wzięła udział Kompania Honorowa 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Następnie odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. św. Lamberta. Wieczorem na placu 3 Maja, odbył się koncert "Niepodległa na rockowo".

komentarze