Świętowali rolnicy z gminy Żytno

Świętowali rolnicy z gminy Żytno Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Tradycyjne dożynki obchodzili w niedzielę rolnicy z gminy Żytno. W uroczystościach zorganizowanych w tym roku we wsi Borzykowa uczestniczyli m.in.: poseł Anna Milczanowska, przedstawiciele władz powiatu radomszczańskiego: Członek Zarządu Powiatu Michał Koski i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Aneta Niedźwiecka.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Borzykowej. Następnie korowód prowadzony przez starostów dożynek przemaszerował na plac miejscowej jednostki OSP, gdzie odbyła się ceremonia przekazania bochna chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów na ręce Wójta Gminy Żytno, Mirosława Ociepy.

- Obchodzone dziś święto plonów symbolizuje ten piękny, pachnący bochen chleba, który wręczali starostowie dzisiejszych dożynek. To znak pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczności za zbiory. Znak ciężkiej codziennej, a czasem niedocenianej pracy rolnika i trudu, który trzeba wnieść, aby chleb mógł trafić na stoły w naszych polskich domach. Jesteśmy Wam za to winni wdzięczność i szacunek – mówił, składając rolnikom gratulacje Członek Zarządu Powiatu Michał Koski.

Ważnym punktem dożynek była prezentacja okazałych wieńców przygotowanych przez wszystkie sołectwa gminy Żytno oraz towarzyszące temu dożynkowe przyśpiewki i recytacje. Wśród atrakcji były też występy dzieci i młodzieży z przedszkola i szkół w Żytnie, Borzykowej i Silniczce, koncerty (m. in. Zespołu Ludowego ,,Moskorzewianie” i Zespołu ,,Big Band Włoszczowa”) oraz loteria, w której wygrać można było rowery.

Można było się też zaszczepić przeciw COVID-19, bo w niedzielę do Borzykowej zawitał szczepieniobus.

Dożynki były też okazją do uczczenia 810. rocznicy Soboru Borzykowskiego oraz do promocji książki ,,Borzykowa znana i nieznana” autorstwa ks. dr. Jacka Kapuścińskiego i dr. Łukasza S. Kopery.

Więcej o:
powiat radomszczański gmina żytno dożynki dożynki gmina żytno borzykowa dożynki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE