Święto Ziemniaka w Dmeninie

Już po raz szesnasty zorganizowano w Dmeninie ziemniaczaną fiestę. Święto Ziemniaka wpisało się już w kalendarz jesiennych imprez. Nie bez kozery, bowiem podradomszczański Dmenin ziemniakami stoi.

Dmenin (gm. Kodrąb) i okoliczne miejscowości słyną ze smacznych ziemniaków różnych odmian. Jest tu wielu producentów uprawiających te produkty na wielohektarowych polach. Niektórzy współpracują z dużymi sieciami marketów, do których dostarczają to codzienne w menu Polaka warzywo. Dlatego już przed laty postanowiono zorganizować święto, którego głównym bohaterem jest ziemniak, który daje miejscowym gospodarzom chleb i miejsca pracy.

Uroczystości organizowane są w okresie wykopków – w tym roku wyznaczono je na niedzielę, 10 września. Tak jak i w latach poprzednich zorganizowano je pod budynkiem byłej szkoły w Dmeninie (obecnie siedziba Gminnego Centrum Informacji). Zorganizowano wiele konkursów sportowych i zręcznościowych (m.in. strzelnica). Jednak najważniejszy był z pewnością konkurs na największą bulwę ziemniaka oraz konkurs… podnoszenia worków z ziemniakami. Sporo emocji wzbudzi też międzysołecki konkurs kulinarny, w którym także nie zabrakło popularnego warzywa.

Wiele pozytywnych emocji i śmiechu wywołał pokaz iluzjonistyczny, w którym występujący na scenie magik (uczestnik jednej z edycji telewizyjnego show) zaprezentował kilka niesamowitych sztuczek. Do niektórych zapraszał osoby z publiczności… w tym starostę radomszczańskiego Andrzeja Pluteckiego. Na scenie zaprezentowały się także zespoły ludowe – Widawianki i Dziepółlanki, młodzież szkolna, a na koniec zagrał zespół Fantastic. Na placu swoją ofertę prezentowały instytucje pracujące dla rolników: Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej o:
święto ziemniaka dmenin festyn
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE