Święto Wojska Polskiego. Uroczystości w Radomsku

Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, z udziałem posłów, wicewojewody, władz miasta i powiatu obyły się w Radomsku, 15 sierpnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza.

Wcześniej, w kolegiacie pw. św. Lamberta, odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Później, delegacje szkół, organizacji, stowarzyszeń i partii politycznych złożyły kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po zakończeniu uroczystości głównych, złożono również wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku poległych za ojczyznę w 1920 roku, znajdującą  się na fasadzie klasztoru Franciszkanów.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone corocznie od 1992 roku, 15 sierpnia. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa znana też jest jako „Cud nad Wisłą”.

15 sierpnia, w  kościele katolickim to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Więcej o:
święto wojska polskiego radomsko święto radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE