Radomsko, Łódzkie -8.1o środa, 23 Stycznia 2019

Święto Niepodległości w PSP nr 9

Miasto
Beata Januszewska

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w jej setną rocznicę obchodzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku.

W PSP nr 9 zorganizowano obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Równo o godzinie 11.11 odśpiewany został przez uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości hymn narodowy. Tym samym szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - „Rekord dla Niepodległej”.

- W naszej szkole hymn został tak odśpiewany, że jestem pewna, że słychać go było w Warszawie. Czcimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiaj żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Słowo wolność, niepodległość dla dzisiejszego pokolenia czasami jest abstrakcyjne. Czasami może być źle pojmowane. Ale dla starszych ludzi, naszych dziadków, pradziadków te słowa są najwyższą świętością. Gdyż za ową wolność oni oddali życie. Naszym obowiązkiem i długiem wdzięczności jest szanowanie i pielęgnowanie naszej tożsamości narodowej i tradycji – polskości
- mówiła dyrektor Dorota Przybek.

Na uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, składało się przedstawienie przygotowane przez uczniów, w którym w symboliczny sposób zaprezentowano dzieje Polski od momentu utraty niepodległości, aż do jej odzyskania. Uczniowie oraz goście uczestniczyli w żywej lekcji historii. Było również śpiewani pieśni patriotycznych, takich jak Rota, Warszawianka, Marsz Polonii oraz Przybyli ułani pod okienko. Odtańczony został również polonez.

Dyrektor szkoły zwróciła się do uczniów by zawsze byli dumni z tego, że są Polakami oraz by szanowali ojczyznę i bronili jej najwyższych wartości. Opowiadała również, jak wiele dla ich dziadków i pradziadków znaczy to, że Polska jest wolna i niepodległa.

- Cofamy się dziś myślą do roku 1918, gdy po latach niewoli Polska odrodziła się, jako niepodległe państwo. W dniu Święta Niepodległości myślimy o ojczyźnie, spoglądamy wstecz, w przestrzeń jej historii. Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy wyrazić wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla swojej ojczyzny, ale nade wszystko ją umiłowali. Składamy dziękczynienie za wolność wymarzoną przez pisarzy i poetów. Dziękujemy za wolność wycierpianą w więzieniach, syberyjskich łagrach, w obozach zagłady. Dziękujemy za niepodległość, która pozwoliła powrócić na ojczyzny łono wybrańcom. Dziękujemy za wolność i niepodległość, która płynęła w krwi naszych dziadków, pradziadków
- dodała Dorota Przybek.

komentarze