Święto Konstytucji 3 maja

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 roku, uchwalono pierwszą w Europie nowożytną Konstytucję. Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na palcu 3 Maja, w 226 lata po tym fakcie, spotkali się radomszczanie by złożyć kwiaty i upamiętnić to wydarzenie.

Radomszczańskie uroczystości Narodowego Święta Trzeciego Maja, tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kolegiacie pw. św. Lamberta.

Po mszy, licznie zgromadzone delegacje partii politycznych i stowarzyszeń, miejskie i powiatowe władze, organizacje działające w mieście, poczty sztandarowe i harcerze przemaszerowali pod obelisk upamiętniający uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Pod obeliskiem poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów.

- Serdecznie dziękuję za udział w radomszczańskich obchodach  226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. To pierwsza europejska ustawa zasadnicza, która była przygotowana przez wybitnych Polaków, którym leżało na sercu dobro Ojczyzny. Wśród nich należy wymienić Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Stanisława Konarskiego czy samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku, podczas obrad Sejmu Czteroletniego, została doceniona w kręgach oświeceniowych Europy. Powszechnie podkreślano jej umiarkowanie, ale jednocześnie ustanowienie nowoczesnych, stabilnych jak na ówczesne czasy podstaw państwa, troszczącego się o wszystkich obywateli, dbającego o wewnętrzną sprawność i spójność terytorialną. Niestety, te wartości zakwestionowali nie tylko sąsiedzi, zainteresowani osłabieniem państwa polskiego, ale także i grupa polskich obywateli, których przywileje zostały ograniczone. Zawiązała się konfederacja targowicka. Rzeczpospolita upadła. Nie uratowało jej powstanie kościuszkowskie, bo trudno było przeciwstawić się potędze trzech mocarstw Rosji, Austrii oraz Prus. Na 123 lata Polska zniknęła z map Europy. Naród jednak przetrwał a Konstytucja 3 maja, stała się dla Polaków stała się punktem odniesienia, do którego nawiązywali uczestnicy wojen napoleońskich, powstań listopadowego i styczniowego, legioniści marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierze walczący na frontach drugiej wojny światowej  i ci, którzy nie ustali w walce o prawdziwą wolność. Choćby żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na ziemi radomszczańskiej czy opozycjoniści z czasów PRL. Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, poszanowania drugiego człowieka, wolności wyznania, pokoju – mówił podczas uroczystości, Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.


Radomszczanie zobaczyli także inscenizację przygotowaną przez Miejski Teatr „Źródło”, ukazującą uchwalenie Konstytucji 3 maja.

Relację na żywo z wydarzeń na placu 3 Maja, transmitowaliśmy na naszym fanpejdżu na Facebooku:

Więcej o:
3 maja święto narodowe rocznica konstytucja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE