Policjanci przypominają , że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.
W województwie łódzkim trwa konkurs promujący noszenie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych na drodze. W województwie łódzkim trwa konkurs promujący noszenie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych na drodze.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi wspólnie z Kuratorium Oświaty i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu rozpoczęli konkurs "Odblask – świeć przykładem". Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych oraz gimnazjów i ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez uczniów i ich opiekunów, którzy idą do lub wracają ze szkoły. W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie osoby związane ze zgłoszoną do konkursu szkołą tj: uczniowie, rodzice i opiekunowie uczniów, grono pedagogiczne i dyrekcja oraz personel administracyjny. Zadaniem uczestników konkursu i opiekunów jest noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne, a przez to inspirowanie innych do noszenia elementów poprawiających ich widoczność. Jury konkursu oceni, jaki procent osób przybywających do placówki zgłoszonej do konkursu nosi w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego elementy odblaskowe. Każda zgłoszona placówka zostanie oceniona tylko raz. Czas w jakim liczona jest liczba osób noszących odblaski wynosi 30 minut. Zgłoszona szkoła nie będzie powiadamiana przez organizatorów o planowanym terminie oceny, ani o uzyskanych wynikach przed rozstrzygnięciem konkursu. Konkurs potrwa do 30 listopada 2016r. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród przedstawicielom zwycięskich placówek odbędzie się podczas Wojewódzkiego Finału Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wiosną 2017r. Szczegółowe informacje o konkursie opublikowane są na stronie KWP w Łodzi.