Światowy Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu Fot. pixabay.com

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu. Celem realizacji takiego święta jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Świat osób z autyzmem kryje wciąż wiele tajemnic. Choć na temat postrzegania przez nich świata wiemy coraz więcej, wiele elementów tej układanki wciąż zostało niepoznanych, dlatego też puzzle stały się symbolem autyzmu.

Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych. Autyzmu powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia. ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

- Osoby ze spektrum autyzmu nas otaczają i myślę, że społeczeństwo powinno mieć tego świadomość. Zrozumienie tego, że są osoby, które zmagają się z innym postrzeganiem świata. Ten Dzień Nam właśnie o tym przypomina, mówi o tym jak ważna jest akceptacja - mówi nam Katarzyna Morga, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku.

W tej radomszczańskiej placówce jest około 30 uczniów ze zdiagnozowanym autyzmem. Barbara Kowalczyk, Monika Leśniczuk nauczycielki z SOSW, na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przygotowały prezentację. Jej tytuł to Autyzm – pytania i odpowiedzi.

Społeczność SOSW zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Niebieski Świat”. Celem konkursu jest ujęcie własnych refleksji, przemyśleń w formie plastycznej oraz poszerzenie świadomości dzieci i młodzieży na temat tego, czym jest autyzm. Prace należy wykonać w formacie A4 techniką dowolną i do 14 kwietnia przesłać na adres: monikalesniczuk@soswradomsko.pl lub barbarakowalczyk@soswradomsko.pl.

DLACZEGO JAKO SYMBOL AUTYZMU WYBRANO KOLOR NIEBIESKI?

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

2 kwietnia – podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – kilkadziesiąt budynków i innych obiektów architektonicznych w całym kraju rozbłyśnie niebieskim światłem w geście solidarności i jedności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami. Organizowana na całym świecie akcja „Zaświeć się na niebiesko” została zainicjowana dokładnie 10 lat temu. W Polsce jest propagowana przez Fundację SYNAPSIS

Informacje: obudziczmysly.pl oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomsku, Fundacja SYNAPSIS.

Więcej o:
światowy dzień autyzmu autyzm święto 2 kwietnia dzień autyzmu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE