Światełko Betlejemskie dotarło do Radomska

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Radomska. W niedzielę wieczorem z Częstochowy przywieźli je radomszczańscy harcerze.

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Radomska. W niedzielę wieczorem z Częstochowy przywieźli je radomszczańscy harcerze.

 

Do Częstochowy po światełko wybrała się dziewięcioosobowa delegacja hufca. Uroczyste przekazanie światła, wraz z mszą świętą, odbyło się na Jasnej Górze. Po niej zgromadzeni harcerze zawiązali krąg i przyjęli życzenia od kapelana ZHP.

 

Po powrocie do Radomska o godzinie 20.00 na placu Klasztoru Ojców Franciszkanów harcerze spotkali się z mieszkańcami miasta, którzy betlejemski płomień, symbol wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, wzięli do swoich domów.

 

W najbliższych dniach betlejemskie światło zostanie rozniesione przez harcerzy do radomszczańskich instytucji. Wszyscy, którzy chcą zabrać płomień również do siebie, mogą przyjść po ogień do hufca czy klasztoru.

 

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejcia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dzis przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód  - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

(historia ze strony www.swiatlo.zhp.pl)

Więcej o:
betlejemskie światło pokoju bśp harcerze betlejem
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE