Strajk nauczycieli w Radomsku. W szkołach i przedszkolach pustki

Od poniedziałku 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. W Radomsku do protestu przystąpiły przedszkola (za wyjątkiem przedszkola specjalnego), szkoły podstawowe i średnie.

Nauczyciele, którzy przystąpili do strajku, przyszli do szkoły, ale nie prowadzą zajęć lekcyjnych.  W strajku biorą też udział pracownicy administracji i obsługi.  Nauczyciele walczą o wzrost wynagrodzeń, ale jednocześnie o większe pieniądze dla oświaty. Chcą, także żeby samorządy otrzymywały z budżetu państwa wyższą subwencję na szkoły, przedszkola i placówki oświatowe.

W placówkach podległych miastu zawieszone są zajęcia dydaktyczne, zaś zajęcia opiekuńcze mogą być prowadzone w ograniczonym zakresie.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez dyrektorów miejskich placówek na godz. 8.00 we wszystkich przedszkolach nauczyciele przystąpili do akcji strajkowej, zaś pracownicy administracji i obsługi przyłączyli się do strajku w czterech placówkach.

Akcja protestacyjna trwa również we wszystkich szkołach podstawowych, ale nie wszyscy nauczyciele strajkują. Jest to niewielka liczba pracowników, dlatego zajęciami opiekuńczymi można objąć jedynie małe grupy dzieci.

Pracownicy administracji i obsługi w większości szkół nie strajkują. Do szkół i przedszkoli dotarło tylko kilkoro uczniów.

- Dzisiaj w Urzędzie Miasta Radomska odbędzie się spotkanie z dyrektorami szkół, których uczniowie mają przystąpić w środę do egzaminu gimnazjalnego. Postaramy się zapewnić komisje egzaminacyjne na wszystkie dni egzaminu – mówi Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Radomska.

Jeżeli akcja protestacyjna potrwa dłużej, placówki kultury, tj: Muzeum Regionalne, Miejski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na zajęcia warsztatowe dzieci ze szkół i przedszkoli. Zainteresowanych rodziców prosimy o bezpośredni kontakt z placówkami: Muzeum Regionalne – 44 683 56 51Miejska Biblioteka Publiczna – 44 683 23 07, Miejski Dom Kultury – 44 683 24 86

Z kolei Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oferuje pomoc swoich instruktorów w prowadzeniu zajęć sportowych na terenie szkół.

W całym powiecie radomszczańskim do strajku przystąpiło ponad 60 szkół (87 procent) co daje liczbę 1000 nauczycieli. W większości placówek nie ma dzieci. Te, które przyszły mają zapewnioną opiekę. Strajkuje również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radomsku. Pracuje natomiast bursa szkolna przy ul. Piastowskiej.

Portal Radomsko24.pl tworzycie także Wy. Jakie jest Wasze zdanie na temat strajku nauczycieli? Jesteście za? Czy przeciw? Czekamy na Wasze opinie. Piszcie na adres redakcja@radomsko24.pl lub na naszym Facebooku.

APEL DO UCZNIÓW: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość!
Macie prawo, by uczył Was dobrze wykształcony nauczyciel, człowiek z pasją, który ma dla Was czas, a nie musi dorabiać po godzinach.
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie! Prosimy, zrozumcie nas!#StrajkNauczycieli pic.twitter.com/T1uJltjtv2

— ZNP (@ZNP_ZG) 8 kwietnia 2019
Więcej o:
strajk znp szkoła
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE