Radomsko, Łódzkie 12.5o Czwartek, 23 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Strajk nauczycieli. A co z opieką nad uczniami?

Miasto
Jacek Paszewski

Trwa referendum strajkowe w radomszczańskich szkoła podstawowych i średnich. Nauczyciele odpowiadają w nim na jedno pytanie: czy są za przeprowadzaniem strajku w dniu 8 kwietnia. Domagają się 1000 zł podwyżki. Jeśli dojdzie do strajku, to co z opieką nad uczniami, w chwili gdy nauczyciele nie będą pracować?

Dla przykładu. W Warszawie, prezydent Rafał Trzaskowski, na początku marca powołał sztab kryzysowy. Zadaniem powołanego tam sztabu jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie czy reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie prowadzenia strajku.

A jak do strajku przygotowany jest samorząd miejski i powiatowy? Pytamy w Urzędzie Miasta, odpowiedzialnym za szkoły podstawowe i przedszkola oraz w Starostwie Powiatowym nadzorujące szkoły średnie.

- Pracownicy Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomsku na bieżąco, w ramach swych obowiązków, monitorują pracę szkół prowadzonych przez Powiat Radomszczański, a co za tym idzie monitorują także sytuację związaną z protestem nauczycieli. Z rozeznania wynika, że w obecnym czasie nie ma jeszcze pełnej pewności, czy dojdzie do strajku prowadzonego na terenie szkół ponadgimnazjalnych. A jeśli do strajku dojdzie – w obecnej sytuacji nie ma podstaw, by bezpośrednio wiązać strajk z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów szkół ponadgimnazjalnych - mówi Wioletta Bąk-Kempa, rzecznik starostwa.

- Za funkcjonowanie szkoły,  zgodnie z przepisami prawa oświatowego i kodeksu pracy oraz regulaminu pracy w danej placówce - odpowiada jej dyrektor. I to dyrektorzy szkół będą decydować o formie i sposobie organizowania zajęć w razie ewentualnego strajku – dodaje rzecznik.

- W placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Radomsko, zgodnie z informacją uzyskaną od władz Związku Nauczycielstwa Polskiego oddział w Radomsku do 20 marca, trwa referendum dotyczące ewentualnego przystąpienia do strajku. Po 20 marca będziemy mieli wiedzę na temat skali akcji strajkowej. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała oczywiście zorganizujemy spotkania z dyrektorami i podejmiemy wspólnie decyzje co do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i opieki - informuje z kolei nasz portal Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji UM w Radomsku.

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia. Będzie bezterminowy, a decyzję o terminie jego zakończenia ma podjąć prezydium ZNP. Termin strajku oznacza, że zbiegnie się zaplanowanymi na kwiecień egzaminami gimnazjalnymi (10-12) i ósmoklasisty (15-17).

komentarze