Starosta prosi właścicieli sklepów, by sprzedawali „przez okienko”

Starosta prosi właścicieli sklepów, by sprzedawali „przez okienko”

Starosta powiatu radomszczańskiego Beata Pokora zaapelowała do właścicieli sklepów, firm handlowych, barów i restauracji z terenu Radomska i powiatu radomszczańskiego, by w czasie obowiązywania stanu epidemii, sprzedawali towar „przez okienko”.

Publikujemy treść apelu:

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radomszczańskiego

Pandemia koronawirusa zmienia nasze życie. Z dnia na dzień powiększają się statystyki osób zarażonych i objętych kwarantanną.

Zagrożenie sprawia, że dla bezpieczeństwa i zdrowia trzeba zrezygnować z wielu przyzwyczajeń i przyjemności. Nie możemy swobodnie podróżować, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, spotykać się ze znajomymi, robić zakupów.

Na razie możemy korzystać z zapasów zrobionych jeszcze przed ogłoszeniem epidemii.

Jednak niebawem te zapasy zaczną się wyczerpywać, a zatrzymani w domach będą potrzebowali podstawowych produktów spożywczych i higienicznych. Tymczasem każde wyjście na zakupy zwiększa ryzyko zarażenia.

Z opinii naukowców wynika, że epidemia szybko nie ustąpi, musimy się więc nauczyć żyć w tych nadzwyczajnych warunkach. Dlatego apeluję do właścicieli mniejszych i większych sklepów, firm handlowych, restauracji, barów czy firm cateringowych, aby dla bezpieczeństwa personelu i klientów rozważyli możliwość sprzedaży towarów ,,przez okienko”, tak jak to bywało w przypadku sprzedaży nocnej.

Proszę także o to, aby zorganizowali sieć dostarczającą towary do domów mieszkańców naszego powiatu. Dzięki temu osoby starsze, które są najbardziej narażone na skutki działania koronawirusa, osoby objęte kwarantanną czy wszyscy, którzy z obawy przed kontaktem z wirusem nie będą chcieli wychodzić ze swoich domów, będą mogli w bezpieczny sposób otrzymać niezbędne zaopatrzenie.

Ale jest też drugi ważny powód, aby zacząć działać. Niestety, epidemia mocno uderzyła także w gospodarkę, a to bardzo negatywnie zaczyna odbijać się na rynku pracy.

Ekonomiści twierdzą, że jeżeli nie pojawi się odpowiednie wsparcie dla firm, nawet co piętnasty pracownik, czyli w skali kraju około 2 milionów osób może stracić pracę. To zjawisko w dużej mierze dotyka osoby z sektora handlu, gdzie skutki epidemii są bardzo odczuwalne, bo klienci w obawie przed zarażeniem znacznie ograniczyli zakupy lub z nich rezygnują. Zorganizowanie sieci dostaw staje się więc dla wielu małych lokalnych sklepów szansą na zwiększenie obrotów.

Co ważne zatrudnienie przy odbieraniu zamówień, pakowaniu czy dostarczaniu towarów pod konkretne adresy będą mogli tu znaleźć ludzie, którzy z powodu epidemii stracili pracę w innych sektorach naszej gospodarki.

Zachęcam lokalnych handlowców do zrealizowania tego pomysłu. Adresy sklepów, restauracji czy firm, które zechcą dostarczać zakupy do domów klientów będziemy publikować na stronie internetowej oraz facebooku starostwa. Porady związane z formalną stroną przedsięwzięcia, np. dotyczące procedur i formy zatrudnienia pracowników możecie uzyskać od specjalistów ze Starostwa Powiatowego w Radomsku oraz Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej w Radomsku.

Nie dajmy się koronawirusowi. Musimy nauczyć się, jak żyć sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy.

Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora

 

Kontakt telefoniczny lub mailowy dla zgłaszających udział w akcji (lub firm, które chcą ogłosić przystąpienie do sieci sprzedaży) nr tel. 44 685 89 82 lub 685 89 78, mail: rzecznik@radomszczanski.pl lub promocja@radomszczanski.pl

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko starosta powiatu radomszczańskiego apel sprzedaż przez okienko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE