Starosta Beata Pokora uczestniczyła w naradzie poświęconej transformacji obszarów górniczych

Starosta Beata Pokora uczestniczyła w naradzie poświęconej transformacji obszarów górniczych Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Transformacja obszarów górniczych województwa łódzkiego oraz związane z tym zagrożenia i wyzwania była tematem narady, w której uczestniczyła starosta powiatu radomszczańskiego, Beata Pokora.

Powiat radomszczański bezpośrednio przylega do terenów eksploatowanych przez Kopalnię Węgla Brunatnego, a mieszkańcy okolicznych miejscowości od lat związani są gospodarczo, zawodowo lub społecznie z Kopalnią i Elektrownią ,,Bełchatów”. Muszą się także często borykać ze skutkami wydobycia i spalania węgla brunatnego (jest on najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, biorąc pod uwagę emisje z jego spalania).

W związku z koniecznością ograniczenia korzystania z takich źródeł energii, jak węgiel kamienny i brunatny, trzeba się liczyć ze znacznym ograniczeniem działania bełchatowskiego giganta, a co za tym idzie ze zmianami transformacyjnymi, które dotkną cały region. W przystosowaniu się do tych nieuchronnych zmian pomóc mogą fundusze europejskie.

Polska jest wśród największych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Korzystanie z tych środków w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 będzie jednak wymagało opracowania konkretnych projektów i metod łagodzenia skutków spodziewanej transformacji.

- Społeczna i gospodarcza diagnoza zmian, do których musi dojść na terenach silnie uzależnionych od wydobycia i spalania węgla kamiennego i brunatnego oraz minimalizacja negatywnych skutków odchodzenia od wydobycia węgla zostanie zawarta w przygotowywanym właśnie Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego – informuje starosta Beata Pokora, która bierze udział w pracach zespołu ds. transformacji obszarów górniczych województwa łódzkiego.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański starosta beata pokora narada transformacja obszarów górniczych
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE