Środa z profilaktyką: uzależnienie od tytoniu

Środa z profilaktyką: uzależnienie od tytoniu Fot. pixabay.com

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, w tym roku to 17 listopada.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu. Jeśli zrobisz to przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90 proc. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

Korzyści z rzucenia palenia 

Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować: 

po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca

do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna

po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca

po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc

po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

W załączniku wypowiedź na temat profilaktyki uzależnienia od tytoniu i konsekwencjach zdrowotnych palenia. Mówi dr hab. Łukasz Balwicki - Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Więcej o:
środa z profilaktyką nfz profilaktyka uzależnienie od tytoniu

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE