Środa z profilaktyką: fakty i mity o zdrowiu

Środa z profilaktyką: fakty i mity o zdrowiu Fot. NFZ

Czy kawa szkodzi zdrowiu? Czy cukier z owoców nie tuczy? Czy rezygnowanie z niektórych posiłków pomaga schudnąć? Dowiedz się co jest FAKTEM, a co MITEM. Dziś kolejna „Środa z profilaktyką” to cykl przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Świadomość społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia stale wzrasta. Coraz częściej posiłkujemy się wiedzą i ciekawostkami zasięgniętymi z Internetu. Niestety w sieci rozpowszechnianych jest wiele mitów dotyczących zdrowego stylu życia. Należy więc weryfikować źródła informacji, żeby nie zaszkodzić sobie ani osobom ze swojego otoczenia.

Fakty o zdrowiu:

Owoce i soki owocowe należy jeść z umiarem

Owoce poza wieloma witaminami i minerałami zawierają również fruktozę, czyli cukier prosty. Jego nadmierne spożywanie może prowadzić do otyłości, cukrzycy typu 2 oraz wielu innych chorób. Nie rezygnuj w owoców, ale jedz je z umiarem i rozsądkiem.

Picie podczas posiłków jest zdrowe

Picie podczas posiłku, wbrew rozpowszechnianym opiniom, nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie, picie wody do posiłku pomaga prawidłowo rozdrobnić jedzenie, wspomaga transport pokarmu, a także, co ważne, nie zaburza trawienia.

Mity o zdrowiu:

Omijanie posiłków pomaga schudnąć

Zdecydowanie nie! Regularność posiłków jest podstawą zdrowej diety. Gdy wydłużamy czas pomiędzy posiłkami, zaburzamy funkcjonowanie organizmu, zmuszając go do nadmiernego magazynowania składników odżywczych. Skutek pominięcia posiłku może być wręcz odwrotny od zamierzonej utraty kilogramów.

Kawa jest szkodliwa dla organizmu

Obalamy kolejny mit. Kawa pita w odpowiednich ilościach nie szkodzi zdrowiu. Co ciekawe, najnowsze badania wskazują na prozdrowotne właściwości tego napoju. Dzięki zawartości makro i mikroelementów oraz polifenoli, kawa może mieć działanie antyoksydacyjne. Dlatego polecana jest m. in. przy chorobach takich jak cukrzyca typu 2 czy niektórych rodzajach nowotworów.

Pamiętaj o profilaktyce

Zadbaj o zdrową dietę - jedz produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe. Ogranicz nadmierne spożycie cukru, soli, czerwonego mięsa i alkoholu.

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną - wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie, o umiarkowanej intensywności, minimum 2-3 razy w tygodniu po około 30 min.

Kontroluj masę ciała - waż się regularnie, na czczo, nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze.

Zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia - naucz radzić sobie ze stresem, zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu.

Unikaj używek (nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych).

Więcej o:
środa z profilaktyką zdrowie nfz

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE