Dziś kolejna „Środa z profilaktyką”. Tym razem przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia cykl poświęcony jest chorobom cywilizacyjnym.
Dzisiejsza „Środa z profilaktyką” poświęcona jest chorobom cywilizacyjnym, czyli inaczej rzecz ujmując chorobom społecznym, których źródłem nie jest zakażenie a szybki rozwój cywilizacji.
Choroby cywilizacyjne występują globalnie, zarówno w społeczeństwach wysokorozwiniętych, jak i rozwijających się. Skąd się biorą choroby cywilizacyjne, czy można się przed nimi uchronić – to pytania, na które często szukamy odpowiedzi.
Nasze zdrowie w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe wybory żywieniowe, używki, stres, brak dbałości o jakość środowiska, w którym żyjemy, to tylko niektóre z przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Choroby cywilizacyjne
- Są istotnym zagrożeniem dla współczesnego społeczeństwa.
- Stanowią przyczynę wzrostu śmiertelności, zwiększonej zapadalności na różnego rodzaju schorzenia, lub znaczące pogorszenie jakości życia.
- Do chorób cywilizacyjnych zalicza się m.in.: cukrzycę, otyłość, nabyte choroby sercowo-naczyniowe, niektóre nowotwory zaburzenia psychiczne – np. zaburzenia lękowe, choroby układu pokarmowego – np. choroba wrzodowa.
Czynniki, które mają wpływ na zdrowie
Przyczyną chorób cywilizacyjnych są: postępujące uprzemysłowienie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, hałas, ale również siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, a także brak odpoczynku czy ciągłe narażanie się na stres.
Jednym z elementów walki z chorobami cywilizacyjnymi jest:
- profilaktyka zdrowotna:
- aktywność fizyczna,
- zbilansowana dieta,
- ograniczenie używek,
- odpoczynek, łagodzenie stresu,
- regularne badania.
Postaw na profilaktykę
- Wykonuj regularnie pomiary ciała
- Pamiętaj o aktywności fizycznej
- Jedz zdrowo