Środa z profilaktyką: Choroba Alzheimera

Środa z profilaktyką: Choroba Alzheimera Fot. pixabay.com

Dziś kolejna „Środa z profilaktyką”. Tym razem cykl przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia poświęcony jest chorobie Alzheimera.

Choroba ta zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna jej przyczyna jest nadal nieznana.

Zespół otępienny, inaczej demencja – to różne choroby mózgu, których wspólną cechą jest utrata funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera (ChA) stanowi 50-60 proc. przypadków otępienia.

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Czym jest choroba Alzheimera?

  • W przebiegu tej choroby dochodzi do zniszczenia komórek mózgu.
  • Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju.
  • W miarę postępu choroby stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi.

Pierwsze objawy Alzheimera

  • Objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to:
  • Zaburzenia pamięci – powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypomnieniem niedawnych wydarzeń.
  • Zaburzenia wzrokowo-przestrzenne – niewielkie zaburzenia w poruszaniu się, trudności w rysowaniu.
  • Zaburzenia językowe – trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy.
  • Zmiany osobowości – drażliwość, obojętność, apatia, depresja.
  • Zaburzenia wykonawcze – trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej.
  • Zaburzenia ruchowe – spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (objawy parkinsonowskie).

Wsparcie dla chorego i opiekuna

- Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki z wyzwaniem, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.

Więcej o:
nfz profilaktyka środa z profilaktyką choroba alzheimera

Załączniki

alzheimer_ulotka.pdf

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE