Spulchnianie gleby - jak się do niego zabrać?

Spulchnianie gleby - jak się do niego zabrać?

Wysokiej jakości gleba jest warunkiem efektywnej uprawy roślin. Plony zbierzesz wtedy, gdy dostarczysz roślinom odpowiednich warunków wzrostu. Rośliny kwitnące w twoim ogrodzie również będą rosły i kwitły szybciej oraz intensywniej, gdy otrzymają odpowiednie podłoże. Oprócz pH oraz dostępności składników odżywczych bardzo ważna jest odpowiednia struktura gleby i związany z nią poziom napowietrzenia. 

Pulchna gleba w ogrodzie - najpierw sprawdź jej strukturę 

Przed przystąpieniem do spulchniania gleby w ogrodzie koniecznie sprawdź jej strukturę, aby dopasować sposób oraz intensywność prac, niezbędnych do wykonania. Weź w dłoń niewielką ilość ziemi i sprawdź, jak zachowa się, gdy rozsuniesz palce. Jeżeli gleba od razu przesiewa się i upada, rozsypując się, masz do czynienia z glebą piaszczystą, którą oprócz spulchnienia warto nawozić kompostem oraz zagęszczać. Jeśli gleba z twojego ogródka zbita jest w grudki, które upadają w całości, prawdopodobnie masz do czynienia z produktem gliniastym. W przypadku takiej gleby warto zastosować regularne napowietrzanie, pozwalające nadać glebie lekkości oraz poprawiające absorpcję wody i składników odżywczych.  

Niezawodne sposoby na spulchnianie gleby  

Spulchnianie gleby jest czynnością, niezbędną dla prawidłowego wzrostu roślin w ogrodzie, podobnie jak nawożenie, odchwaszczanie oraz inne sposoby pielęgnacji. Spulchnianie gleby może zostać wykonane na kilka sposobów: 

  • poprzez ręczne przekopywanie gleby na głębokość około 20 cm, 
  • poprzez zastosowanie ręcznego kultywatora,  
  • przez zastosowanie urządzenia typu glebogryzarka. 

Który ze sposobów jest najlepszy i najbardziej efektowny? Zastosowanie każdego ze sposobów spulchniania gleby przyniesie rezultaty w postaci lepszej absorpcji oraz napowietrzenia, zapewniając roślinom dogodniejsze warunki wzrostu. Jednak sposób, w jaki zabierzesz się do tej czynności, powinien zostać wybrany indywidualnie. Zwróć uwagę nie tylko na rodzaj gleby, ale i powierzchnię twojego ogrodu. Im większa przestrzeń, tym trudniej będzie wykonać prace ręcznie. Czynność spulchniania gleby należy powtarzać co roku, najlepiej na wiosnę (możliwe jest spulchnianie gleby jesienią).  

Spulchnianie gleby ręcznie czy za pomocą glebogryzarki? 

W małych ogródkach można przekopywać ziemię ręcznie, jednak na większych przestrzeniach oraz wtedy, gdy zależy ci na kompleksowym oraz pełnym efekcie zdecydowanie sprawdzi się glebogryzarka. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia gleba w ogrodzie zostanie: 

  • spulchniona, 
  • odchwaszczona, 
  • napowietrzona. 

Dzięki zastosowaniu glebogryzarki wykonasz dokładne i szybkie spulchnienie gleby, dodatkowo zapewniając jej odchwaszczenie oraz napowietrzenie. Zastosowanie urządzenia znacznie ułatwi pracę oraz umożliwi ją osobom, które nie czują się na siłach, by przekopywać działkę ręcznie. Wysokiej jakości glebogryzarka jest urządzeniem, które przyda się w regularnym użytkowaniu, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w efektowne, szybkie wykonywanie niezbędnego spulchniania gleby w swoim ogrodzie. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE