Sprzęt niewykorzystany - ponad 300 tys. złotych do zwrotu

Starostwo Powiatowe w Radomsku musi zwrócić ponad 300 tys. złotych z dotacji, jaką otrzymało na zakup aparatury medycznej. Chodzi o zestaw do litotrypsji.

Starostwo Powiatowe w Radomsku musi zwrócić ponad 300 tys. złotych z dotacji, jaką otrzymało na zakup aparatury medycznej. Chodzi o zestaw do litotrypsji, czyli aparat do rozbijania za pomocą fal ultradźwiękowych kamieni w nerce lub pęcherzu moczowym. Z powodu braku kontraktu szpital nie wykorzystuje wszystkich możliwości tego sprzętu, a konkretnie jego głowicy.

Urząd Marszałkowski w Łodzi czynności kontrolne wykonał w czerwcu tego roku.

- Kontrola obejmowała potwierdzenie zgodności realizowanego projektu z zawartą umową o jego dofinansowanie oraz wnioskiem aplikacyjnym, sprawdzenie celowości i zgodności z „Zasadami klasyfikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO WŁ na lata 2007-2013” zakupu zestawu ESWL do litotrypsji, weryfikację przedstawionych wyjaśnień dotyczących sposobu użytkowania oraz ilości i rodzajów przeprowadzonych zabiegów medycznych przy jego użyciu, a także weryfikację dokumentacji w zakresie ubiegania się przez Szpital Powiatowy w Radomsku o uzyskanie kontraktów z NFZ, w tym kontraktu na wykonywanie zabiegów litotrypsji - wyjaśnia wicestarosta Andrzej Plutecki.

 

Zestaw ESWL jest urządzeniem modułowym, w którego skład wchodzą: stół zabiegowy, aparat USG HD6, aparat RTG oraz generator impulsów Econolith 3000. Jest używany do przeprowadzania zabiegów litotrypsji, czyli rozbicia za pomocą fal ultradźwiękowych kamieni w nerce lub pęcherzu moczowym.

 

- Szpital Powiatowy w Radomsku nie miał możliwości uzyskania kontraktu na świadczenie usług medycznych w zakresie litotrypsji, ponieważ NFZ nie ogłosił w tym zakresie konkursu na lata 2012-2014 (obecnie kontraktowanie usług medycznych odbywa się na 3 lata - dop. aut.). Od czerwca 2010 dyrekcja szpitala wielokrotnie zabiegała o uruchomienie procedury konkursowej na wykonywanie tych zabiegów i możliwość uzyskania kontraktu z NFZ - zauważa Arkadiusz Szczegodziński, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomsku. - Zasady dofinansowania zakupu sprzętu medycznego w ramach tego projektu wykluczają możliwość wykorzystywania go do zabiegów komercyjnych, dlatego, by sprzęt mógł służyć pacjentom, zdecydowano o przekazaniu jego modułów (poszczególne elementy zestawu ESWL mogą pracować oddzielnie i niezależnie) do innych gabinetów i poradni. Jedyny nieużywany moduł tego zestawu to generator impulsów Econolith 3000, natomiast stół zabiegowy wykorzystywany jest do zabiegów chirurgicznych w Poradni Chirurgii Ogólnej, z aparatu USG HD6 korzystają Szpitalny Oddział Ratunkowy i Zakład Diagnostyki Obrazowej, a aparat RTG wykorzystywany jest głównie przy operacjach ortopedycznych - dodaje Arkadiusz Szczegodziński.

 

Kontrolerzy z UM zakwestionowali właśnie niewykorzystanie generatora impulsów Econolith 3000. W ślad za tym zobowiązali Starostwo Powiatowe w Radomsku do zwrotu części dotacji, jaka została przekazana na zakup aparatury.

 

- Urząd Marszałkowski w Łodzi uznał nasze wyjaśnienia, dlatego dokonujemy jedynie zwrotu wartości samej głowicy. Całe urządzenie kosztowało prawie 700 tys. złotych, natomiast wartość głowicy to 285.028 złotych. Musimy też zapłacić od tej kwoty odsetki, tj. 83.152 złote - wyjaśnia wicestarosta Andrzej Plutecki.

 

By nie powiększać kwoty odsetek, Zarząd Powiatu Radomszczańskiego na posiedzeniu 3 lipca podjął decyzję o zwrocie tej kwoty niezwłocznie po podpisaniu informacji pokontrolnej.

 

***

 

Kontrola projektu przeprowadzona przez Urząd Marszałkowski w Łodzi była kontrolą doraźną. Jak podkreśla wicestarosta Andrzej Plutecki, jej wyników nie należy wiązać z wcześniej prowadzonymi czynnościami kontrolnymi, w których Urząd Marszałkowski w Łodzi kwestionował prawidłowość przeprowadzenia części postępowań przetargowych na zakup aparatury i sprzętu medycznego na potrzeby nowego szpitala.

 

Monika Bednarczyk-Bojdo

 

Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com
Więcej o:
szpital starostwo powiatowe dotacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE