Sprzedajesz rzeczy poprzez stronę OLX ? Uważaj, oszuści nie próżnują!

Sprzedajesz rzeczy poprzez stronę OLX ? Uważaj, oszuści nie próżnują! Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie nasilił się przestępczy proceder poprzez wykorzystanie platformy OLX oraz komunikatora WhatssApp. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych.

Oszuści wyłapują potencjalne ofiary na OLX i manipulują nimi tak, aby zdobyć cel, którym są pieniądze. Zakup przedmiotów na platformie OLX to najpopularniejsza metodą, stosowaną przez oszustów. Policjanci praktycznie każdego dnia przyjmują zawiadomienia o oszustwach z wykorzystaniem portalu OLX oraz aplikacji WhatsApp. Pomimo licznych apeli, wiele osób wciąż daje się oszukać internetowym przestępcom. Ci, wykorzystując nieuwagę oraz pośpiech, wyłudzają od pokrzywdzonych dane, za pomocą których uzyskują dostęp do kart płatniczych i kont bankowych. Od stycznia do sierpnia w ten sposob oszukanych zostało np. kilkadziesiąt mieszkanców powiatu bełchatowskiego.

Krok po kroku jak działają oszuści na OLX?
• osoba sprzedająca wystawia rzecz na OLX. Praktycznie od razu po wystawieniu ogłoszenia, najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp kontaktuje się „kupiec", pytajac czy oferta jet aktualna. Proponują zakup połączony z opcją przesyłki kurierskiej. Jedyną rzeczą, jaką ma zrobić sprzedający, to naszykować rzecz i czekać na kuriera i... wejść w link, który rzekomo ma doprowadzić do tego, że sprzedający otrzyma płatność z góry za przesyłkę. (W tym momencie każdemu powinna zapalić sie czerwone światło),
• oszust wysyła link prowadzący do fałszywej strony, która łudząco przypomina oryginalną stronę OLX, czy firmy kurierskiej, często nawet jest dostępna opcja prowadzeni czatu z „kupującym"
• pokrzywdzony po kliknięciu w podesłany link zostaje przekierowany na przestępczą stronę. Znajduje tutaj formularz, w który ma wpisać dane, między innymi numer karty bankowej, datę jej ważności, trzycyfrowy numer CVC,czasem jest też proszony o zalogowanie się do swojego konta, czy tez podanie wysokości dostępnych środków
• pokrzywdzony nieprzewidując zagrożenia podaje kody autoryzacyjne uzyskiwane ze swojego banku, nie czytając ich treści. Sprzedający nie zdaje sobie sprawy, że autoryzuje nieuprawnione, przestępcze transakcje ze swojego rachunku. W tym momencie przestępca kradnie oszczędności z konta. Płaci kartą pokrzywdzonego za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Podczas internetowych transakcji pamiętać o następujących zasadach:
• nie klikać w nieznajome linki, zwłaszcza dotyczących płatności,
• zwracać uwagę, na to czy witryna jest bezpieczna,
• jeśli korzystamy z narzędzi autoryzacyjnych przesyłanych sms-em z banku, sprawdzajmy czy treść sms-a jest zgodna z rodzajem transakcji, którą chcemy wykonać, (np. chcemy potwierdzić płatność, a w smsie z banku jest dodanie karty do Google Pay – nie autoryzujmy takiej transakcji)
• przed potwierdzeniem płatności sprawdźmy czy kwota, jaką chcemy przekazać zgadza się z tą, którą chcemy przelać,
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
• zwróćmy uwagę na poprawność językową potencjalnego nabywcy (podczas korespondencji cyberprzestępcy posługują się głównie „łamaną” polszczyzną).
• Pamiętajmy, że Internet, jak każde inne miejsce, nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. W dużej mierze to od nas zależy czy staniemy się ofiarą cyberprzestępcy. W sieci zachowajmy ostrożność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Jeśli padłeś ofiarą tego rodzaju oszustwa w pierwszej kolejności powiadom bank w celu zastrzeżenia karty, rachunku, zlożenia reklamacji, w tym w zakresie usługi chargeback (procedura zwrotu środków za transakcje dokonaną kartą płatniczą, realizowana przez wystawcę karty i inicjowana przez klienta w sytuacji, gdy nie otrzymał on produktów albo usług, za które zapłacił (lub np. okazały się uszkodzone), nastąpiła pomyłka techniczna w rozliczeniu transakcji lub transakcja nosiła znamiona oszustwa).

Więcej o:
Zakupy online oszuści oszuści OLX oszuści zakupy OLX
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE