Sprawozdanie finansowe MPK Radomsko

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podsumowało swoją całoroczną działalność w 2011 roku.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podsumowało swoją całoroczną działalność w 2011 roku. Według  ustawy  o rachunkowości, zarząd MPK jest zobowiązany do przedłożenia sprawozdania. Przedstawione wyniki zostały omówione na konferencji prasowej 29 maja, w której uczestniczyli prezydent miasta Anna Milczanowska, prezes Krzysztof Nabrdalik oraz radomszczańskie media.


Niestety, miniony rok, zamyka się ze stratą 813.571,25 zł dla naszego miejskiego przewoźnika.  Jednak, czym jest spowodowany taki stan finansowy? Jak twierdzą przybliżający sprawę, ma na to wiele zewnętrznych czynników jak i wcześniejszych inwestycji.

 

Przede wszystkim wciąż budżet MPK ma odczuwać zakup dwudziestu nowych busów w 2005 roku, które są spłacane w ratach leasingowych. Ponadto rosnące ceny paliwa pomniejszyły dochód o 146 234 zł. Teoretycznie straty byłyby niższe o 130 681 zł gdyby radni zdecydowali się wcześniej podnieść ceny biletów w terminie sugerowanym przez MPK, czyli 10 lipca. Jednak świadomość sytuacji materialnej mieszkańców miasta długo powstrzymywał ich przed tą decyzją. Jak dobrze pamiętamy, to posunięcie nie przyniosło oczekiwanych skutków. Wywołało jedynie oburzenie wśród najbardziej docelowej grupie ludzi, korzystających z tego rodzaju transportu.  Kolejnym czynnikiem była rezygnacja gminy Gidle z usług transportowych radomszczańskiego przewoźnika.  Spowodowało to zmniejszenie przychodu z biletów o 120 820 zł. Również należało wynagrodzić pracowników okolicznościowymi wypłatami wynikającymi z jubileuszów czy odpraw. Był to kolejny wydatek w wysokości 74 796zł. Do tego dochodzi rezerwa na sprawy z odszkodowaniami w wysokości 76 641 zł.Wiedząc, iż cała instytucja nie jest wstanie utrzymać się z dochodów płynących od użytkowników, szuka innych źródeł zysku. Wiąże się to z wprowadzeniem reklamy mobilnej, przejazdów komercyjnych czy podpisywaniem umów z sąsiednimi gminami o prowadzenie transportu na ich terenie.

 

Nowy zarząd, który działa od połowy 2011 roku przedstawił sprawny projekt podniesienia usług oraz standardów pracy MPK. Ponadto zapowiada wdrożenie nowych atrakcyjnych połączeń sprzyjających mieszkańcom.  Widząc dotychczasowe działania zarządu, Pani prezydent przychyliła się do absolutorium, tym samym, aprobując dalsze wdrażanie zmian zaproponowanych przez obecna ekipę pana prezesa.

Więcej o:
mpk radomsko sprawozdanie z działalności mpk mpk autobusy radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE