Sprawdź, dlaczego warto mieć domową prasę do oleju

Sprawdź, dlaczego warto mieć domową prasę do oleju

Rośnie świadomość istotności diety dla zdrowia, dietetycy co rusz informują nas o nowych badaniach. W efekcie zwracamy coraz większą uwagę na nasz sposób odżywiania. Analizujemy etykiety produktów spożywczych, sięgamy po super food i staramy się, by dieta była zbilansowana. Chęć zdrowego odżywiania to jeden, choć nie jedyny, z argumentów przemawiający za tym, by kupić domową prasę do oleju.

Prasa do oleju jest dość niepozornym urządzeniem, które dopiero zyskuje swoich zwolenników. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że taki sprzęt jest w niepotrzebny, przecież w sklepach nie brakuje różnych rodzajów olejów. A jednak grupa zwolenników pras rośnie. Warto więc się zastanowić, co może skłonić do jej zakupu prasy.

Gwarancja maksymalnej ilości wartości odżywczych

Nie jest tajemnicą, że olej spożywczy jest jednym z potrzebniejszych produktów w kuchni. Dodajemy go do wielu dań i sałatek. Przez to, że jest bogaty w kwasy tłuszczowe, nieraz traktuje się go jako lekarstwo, bądź suplement diety. Jednak jeśli nie będzie odpowiednio tłoczony i dobrze przechowywany jełczeje, traci smak i mnóstwo wartości odżywczych. Świeżo tłoczony olej jest świetnym antyutleniaczem, co jest zaletą, ale też właśnie dlatego jest nietrwały i jełczeje. Jeżeli będziemy mieć w domu prasę do oleju, to w dowolnej chwili możemy wyprodukować tyle oleju, ile akurat jest nam potrzebne. Ponieważ będziemy go spożywać bezpośrednio po tłoczeniu, będzie miał maksymalną ilość witamin, kwasów tłuszczowych i antyoksydantów.

Kupując olej, musimy pilnować, by był w ciemnym miejscu i w odpowiedniej temperaturze. Kiedy zamierzamy tłoczyć olej na bieżąco, nie musimy zastanawiać się nad tym, jak go przechowywać, by się nie utleniał i nie tracił smaku.

Oszczędność pieniędzy idzie w parze z różnorodnością smaku

Idąc do sklepu, najczęściej do wyboru mamy olej słonecznikowy, rzepakowy i oliwę z oliwek. W mniejszych butelkach są też inne mniej popularne oleje, ale sporo kosztują. Mając w domu prasę do oleju, zrobimy je szybko i znacznie niższym kosztem. Poza tym możemy eksperymentować ze smakami. Każde nasiona oleiste dają olej o innym smaku i w dowolnej chwili możemy przygotować taki olej, na jaki akurat mamy ochotę. Raz damy do sałatki olej z orzechów, czy migdałów, a innym razem będziemy tłoczyć oliwę z oliwek. Każde danie od razu będzie smakowało inaczej.

Czy samodzielne tłoczenie oleju jest skomplikowane?

Lubimy, kiedy coś jest proste, a podczas gotowania chętniej sięgamy po gotowe produkty. Pojawia się więc pytanie, czy takie domowe tłoczenie nie jest czasochłonne i skomplikowane. Prawda jest taka, że jest ono równie proste, jak parzenie herbaty. Producenci zadbali o to, by urządzenia tego typu były proste w obsłudze. Wystarczy raz zapoznać się z instrukcją, by tłoczenie przebiegało ekspresowo.

Przy domowej prasie do oleju nic się nie marnuje!

Warto wspomnieć, że pozostałości nasion będą gromadziły się w zbiorniczku. Można je zmielić i wykorzystać jak mąkę na przykład do zagęszczania zup lub sosów, więc nic się nie zmarnuje. Wrzucamy odrobinę nasion, a zyskujemy wartościowy olej i mąkę. Do kosza nie trafia nic.

Więcej informacji znajdziesz na https://zdrovi.pl/k/prasy-do-oleju/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE