Sprawa Rašicia. Tak upadał RKS Radomsko

Fot. archiwum

Przełom XX i XXI wieku to złota era dla radomszczańskiej piłki. RKS Radomsko odnosił wtedy swoje największe sukcesy, a w 2001 r. po raz pierwszy i jedyny w historii awansował do ekstraklasy. I choć w najwyższej klasie rozgrywkowej spędził tylko jeden sezon, to spadł z niej z hukiem i w atmosferze wielkiego skandalu. Wszystko przez tzw. Sprawę Rasicia, która doprowadziła radomszczański klub do upadku.

Ta historia zaczyna się w roku 1991. Wtedy to firma Tadeusza „TED-a” Dąbrowskiego zaczęła sponsorować RKS Radomsko. Drużyna rozpoczęła swoją podróż ku najwyższej klasie rozgrywkowej w 1993 r., kiedy zaliczyła awans z IV do III ligi. W 95’ r. RKS awansował na zaplecze Ekstraklasy, wówczas nazywającej się po prostu „I liga”, gdzie spędził 6 sezonów. W 2001 r. RKS Radomsko po raz pierwszy i jedyny w historii awansował do I ligi.

W sezonie 2001/2002 PZPN postanowił urozmaicić rozgrywki. 16 drużyn podzielono na dwie grupy po 8 klubów każda. Po podziale punktów 4 najlepsze drużyny z obydwu grup tworzyły grupę mistrzowską, a pozostałe – grupę spadkową.

Debiutancki sezon w I lidze nie poszedł po myśli RKS-u. Najpierw klub zajął 6 miejsce w tabeli grupy B, by rozgrywki zakończyć ostatecznie na 14 miejscu na 16 zespołów. O utrzymanie radomszczanie mieli powalczyć w barażach z drugoligową Szczakowianką Jaworzno.

W Jaworznie RKS Radomsko uległ Szczakowiance 2:0. Podczas rewanżu na własnym terenie radomszczański klub co prawda wygrał 1:0, ale to nie wystarczyło: Szczakowianka zwyciężyła w dwumeczu 2:1. To nie był jednak koniec tej historii – niedługo później rozpętała się afera, która doprowadziła RKS do bankructwa.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
rks rks radomsko sport piłka nożna futbol ekstraklasa sprawa rasicia tadeusz dąbrowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE