Spotkanie w I LO w Radomsku z Rafałem Rudnickim w ramach projektu „Teraz MY”

Spotkanie w I LO w Radomsku z Rafałem Rudnickim w ramach projektu „Teraz MY”

Spotkanie z Rafałem Rudnickim, obecnie pracownikiem Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej w Brukseli/Wydział Dialogów Obywatelskich KE w Brukseli, wcześniej m.in. korespondentem Radia Zet w Brukseli (w okresie wstępowania Polski do UE), a także kierownikiem Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

Spotkanie inicjowane przez Samorząd Uczniowski I LO w Radomsku w ramach projektu SU „Teraz MY”, Klub Myśli Prospołecznej w ramach projektu Klubu Myśli Prospołecznej „R-EU-Connected oraz Komisję Europejską w ramach projektu „Powrót do szkoły”, prowadzili Julia Jasek oraz Mateusz Patalan.

Część pierwsza miała formę otwartej dyskusji z uczniami na temat relacji „obywatel - Komisja Obywatelska”, Dialogów Obywatelskich organizowanych przez KE, projektów KE, ale także ścieżki zawodowej Pana Rafała Rudnickiego. 

Rafał Rudnicki opowiedział o swojej pracy, początkach, jeszcze jako 18-latek, zaczynając pracę w radiu, przez kolejne etapy pracy m.in. w radiu w Chicago, jako korespondent Radia Zet brał udział w wielu wyjazdach zagranicznych, towarzysząc politykom, wielu artystom, m.in. Lechowi Wałęsie, relacjonował zamachy na WTC w NY, wybory Baracka Obamy, rozdanie Oscarów, wizytował w wielu krajach na całym świecie. Następnie omówił swoje obowiązki jako kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, a także o obecnej pracy w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej w Brukseli/Wydział Dialogów Obywatelskich KE w Brukseli.

Uczniowie ILO mogli od środka poznać, jak wygląda cała procedura aplikowania do pracy w instytucjach unijnych, jakie należy spełnić warunki, ukończyć studia, ale także poznaliśmy wiele interesujących faktów z codziennego życia Komisji Europejskiej, spotkań "na szycie" w Brukseli. Dodatkowo poznali historię Dialogów Obywatelskich, organizowanych przez KE (nie tylko w Polsce), a także kilka przykładów praktycznego wykorzystania programów unijnych, m.in. ERASMUS.

W części drugiej, w formie dyskusji panelowej, tym razem dyskutowali na tematy dotyczące Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej oraz przyszłości Europy.

Jakie pytania zadali w tej części? - Jak powinno się kreować wizerunek UE w Polsce? Co najbardziej szkodzi wizerunkowi UE w Polsce? Dlaczego obywatele UE nie korzystają tak często z możliwości zgłaszania Europejskich Inicjatyw Obywatelskich? Co należałoby zrobić, aby młodzi Polacy chętniej angażowali się w wybory, np. do PE? Czy ważna jest bardziej tożsamość narodowa czy europejska, a może niekoniecznie należy to różnicować?

W spotkaniu uczestniczył również wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego, Jakub Jędrzejczak.

Więcej o:
liceum radomsko klub myśli prospołecznej radomsko projekt radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE