Spotkanie radnych miejskich z prof. Grzegorzem Wielgosińskim z PŁ. Temat rozmowy: modernizacja zakładu ciepłowniczego

Fot. Klaudia Gajda

W środę, 30 sierpnia, w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie radnych miejskich z prof. dr hab. inż. Grzegorzem Wielgosińskim, dziekanem Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska z Politechniki Łódzkiej. Celem spotkania było omówienie planowanej modernizacji zakładu ciepłowniczego przy ul. Prymasa Wyszyńskiego w Radomsku, w tym w sprawie planowanej budowy instalacji termicznej obróbki odpadów komunalnych PGK.

Prof. Wielgosiński zapewnił, że modernizacja zakładu ciepłowniczego w Radomsku, w tym budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, przyniesie korzyści ekonomiczne i ekologiczne dla miasta i jego mieszkańców. Zaznaczył, że dzięki temu rozwiązaniu zmniejszy się ilość składowanych odpadów, a także emisja gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

- Do tej pory mamy szereg stereotypowych wyobrażeń, wiele osób nie wie na czym polega termiczne przekształcanie odpadów. Wydaje się każdemu, że to będzie fetor, zagrożenie insektami i gryzoniami. Ta instalacja akurat te wszystkie elementy eliminuje. Też chcemy to podkreślić, że ta instalacja może być korzystna dla mieszkańców, pod tym względem, że przy modernizacji całej ciepłowni, czyli budowie tego kotła oraz budowie kotła na biomasę i ewentualnie zmianie kotłów z węglowych na gazowo-olejowe… po modernizacji możemy spowodować to, że nie dość, że będziemy mieć różnorodne paliwo, to mieszkańcy będą mieć nawet o 30 procent tańsze ciepło. Także tańsze mogą być odpady – nawet o 15 procent – mówił Jarosław Ferenc.

- Ta instalacja jest po prostu czystsza od dotychczasowych kotłowni, przede wszystkim węglowych, które głównie mamy w Polsce. Daje sporo plusów dla mieszkańców. Są oczywiście elementy, których mieszkańcy się obawiają. Wynika to przede wszystkim z wielu wpisów w Internecie. Czasami niestety nie do końca prawdziwych, ja próbuję wyjaśniać, że nie można opierać się o dane z lat 90-tych i odnosić je do roku 2023. Oczywiście jest to powód do tego by to kwestionować… bo wtedy tak było… ale dziś mamy dwadzieścia lat później i sytuacja jest inna i to jest jedna z najczystszych źródeł – mówił dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński.

Spotkanie z prof. Wielgosińskim było pierwszym krokiem w kierunku realizacji projektu modernizacji zakładu ciepłowniczego w Radomsku. W najbliższym czasie planowane są dalsze konsultacje i analizy.

- Przede wszystkim dobrze, że dyskusja trwa, niedobrze, że tak późno. Dziś profesor przedstawił nam tylko te pozytywne strony takiej instalacji, nie mówił o tych negatywnych. Brakowało mi kogoś po drugiej stronie, z tytułem profesora, kto być może ma inny pogląd. Wtedy to by było obiektywne - mówił Rafał Dębski, radny Rady Miejskiej w Radomsku.

26 września w MDK w Radomsku zaplanowano kolejne spotkanie z dr hab. inż. Grzegorzem Wielgosińskim – będzie ono otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
spotkanie radnych miejskich z prof. dr hab. inż. Grzegorzem Wielgosińskim Radomsko spalarnia śmieci spalarnia śmieci radomsko plan spalarnia ciepłownia Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE