Spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej w Radomsku

Spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej w Radomsku

8 października w sali Miejskiej Biblioteki w Radomsku odbyła się debata pt. „Silny samorząd”, na którą przybyli liderzy Koalicji Obywatelskiej: Grzegorz Schetyna, Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer.

Debata dotyczyła programu Koalicji Obywatelskiej oraz tego czego potrzeba w lokalnych samorządach. Mówiono o tym jakie wartości doprowadziły do utworzenia Koalicji Obywatelskiej. Rozmawiano też o tym, jak wygląda polityka na szczeblu państwowym, a jak na szczeblu lokalnego samorządu. Grzegorz Schetyna odnosił się do ogólnej sytuacji panującej w kraju oraz tego, jak to się odbija na politykę władz lokalnych.

- My jesteśmy w samorządzie nie po to żeby ludzie Koalicji Obywatelskiej brali miejsca w radach nadzorczych czy w zarządach spółek komunalnych, tak jak to jest teraz. Tylko po to żeby ten proceder przerwać. Żeby obronić samorząd przed takim procederem skoku na publiczną kasę i który jest bardzo publicznie powszechny. Widzimy to w instytucjach państwowych, spółkach skarbu państwa, w agencjach. To jest już choroba, na którą ten rząd i ludzie tego rządu zapadli i dlatego musimy obronić samorząd i to w każdym wymiarze. Dlatego to jest tak bardzo ważne, że ci ludzie, których wskażemy, których będziemy promować, którym zagwarantujemy obecność na listach, którym będziemy pomagać, oni muszą taką gwarancję dać.

Grzegorz Schetyna stwierdził również, że wynik wyborów z województwa łódzkiego będzie bardzo ważny, jeśli chodzi o wynik do sejmiku.

- Wierzymy, że wygrywając te wybory i budując większość wokół Koalicji Obywatelskiej będziemy mogli kontynuować zmiany, czyli te wszystkie rzeczy dobre, sensowne, które dzieją się w województwie, dzieją się w regionie. Te inwestycje wynikające z ogromnych nakładów w infrastrukturę, drogę S8 czy A1. Te miejsca, które pokazują, że to nie tylko centrum Polski, ale i centrum Europy tutaj w łódzkim się znajduje i co z tego może wynikać, jakie przewagi, jakie możliwe aktywności, ile szansy się otwiera i o tym chcemy rozmawiać i w kampanii, a także po niej

- mówił podczas debaty Grzegorz Schetyna.

Mówił również o tym, do jakich celów powołana została Koalicja Obywatelska oraz jak w perspektywie wygranych wyborów widziałby zarządzanie partiami na szczeblach lokalnych.

- Stworzyliśmy Koalicję, bo chcemy pokazać, że musimy być w stanie zbudować coś takiego co będzie podstawą do następnych kroków, to znaczy do następnych wyborów, następnych kampanii i tej najważniejszej, która będzie za rok, czyli do kampanii w wyborach do parlamentu, do sejmu i senatu. I teraz patrzymy przez pryzmat wszystkich miast, wszystkich województw. Samorząd jest takim sprawdzianem jakości ludzi, którzy są w partii politycznej, ale wiedzą że jednak te lokalne sprawy muszą mieć swój prymat, muszą być pierwszorzędne. Nie jesteśmy taką partią, z której dyspozycje wydaje się z centrali, czy z Nowogrodzkiej, czy z jakiegoś innego miejsca na Żoliborzu, bo to jest coś absurdalnego. Wiadomo, że w ten sposób nie można zarządzać lokalnymi społecznościami, powiatami, województwami czy miastami. A tak się dzisiaj dzieje. Dlatego te wybory są ważne i Radomsko jest też dla nas sprawdzianem. Dlatego tak mocno się angażujemy i będziemy wspierać te wybory i was tutaj, bo to jest ważne żeby wybrać sensownych ludzi. I żeby tak naprawdę ta filozofia wskazywania i tych okręgów jednomandatowych, które są wielkim atutem, bo jednak pozwalają wskazać i znaleźć osoby społecznie zaangażowane i właśnie niepartyjne, po prostu wiarygodne. Dzisiaj, to jest wyzwanie dla partii politycznych, dla naszej Koalicji Obywatelskiej. Jak tych ludzi, jak te dobre osoby przenieść na listy Koalicji Obywatelskiej. Musimy cały czas walczyć o wiarygodność.

Magdalena Spólnicka odniosła się do okręgów jednomandatowych.

- Okręgi jednomandatowe zagwarantowały wyjątkową jakość w radzie miasta. O to chodzi w samorządzie żebyśmy potrafili szukać i chcieli szukać tego wspólnego języka i porozumienia i żebyśmy potrafili współpracować. Nie tylko na poziomie gminy, ale też na poziomie wszystkich szczebli samorządu wojewódzkiego, bo doskonale wiemy, że potrzeby takiego miasta jak Radomsko, jak Piotrków, jak Bełchatów nigdy nie będą mogły być zaspokojone w oparciu tylko o środki finansowe pochodzące z budżetu miasta. To zdecydowanie za mało, a potrzeby naszego regionu, potrzeby miast, gmin naszego regionu są dużo większe. Dlatego ogromnym wyzwaniem dla nas wszystkich jest wspólny wysiłek, po to żeby można było łączyć działania na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. Dlatego wszędzie i w gminie i w powiecie i w sejmiku aż po parlament potrzebni są właściwi ludzie, którzy znają potrzeby gmin, powiatów. Dla których te potrzeby są ważne i potrafią walczyć o swoich wyborców, o swoich mieszkańców i o swoje małe ojczyzny
- mówiła Magdalena Spólnicka.

O tym, jak ważne jest wsparcie na szczeblu krajowym dla samorządów lokalnych mówiła również Katarzyna Lubnauer.

- Żeby w 2019 roku rozstrzygnąć na korzyść Koalicji Obywatelskiej wybory to rzeczywiście to wsparcie ze strony administracji rządowej, to że jest szansa na to, że ktoś przynajmniej nie będzie tego samorządu niszczył, bo to jaki jest największy problem obecnych czasów to jest nie tylko to, że ten samorząd nie ma wsparcia, ale dość konsekwentnie odbierane są mu kompetencje. Bardzo ważne jest między innymi to żeby współpracować na różnym poziomie tego samorządu, po to żeby budować wspólnie rzeczywiście tą swoją nową jakość życia. Szczególnie sejmiki, w czasach, w których one dysponują środkami europejskimi trzeba je jak najlepiej wykorzystać na najbliższe piec lat. Dlatego tak ważne jest zwycięstwo w tych nadchodzących wyborach sejmikowych. Dlatego że to być może jest ostatnia perspektywa, w której rzeczywiście można popchnąć te nasze małe ojczyzny na dalszą ścieżkę rozwoju infrastrukturalnego, na ścieżkę poprawy jakości życia wynikających właśnie z środków europejskich.

Więcej o:
koalicja obywatelska radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE