Spotkanie dla mieszkańców w sprawie modernizacji Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku

Fot. Sebastian Nems

We wtorek, 26 września w Miejskim Domu Kultury w Radomsku przygotowano spotkanie dla mieszkańców w sprawie Modernizacji Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku, która obejmuje wybudowanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Głos zabierali eksperci oraz sami mieszkańcy.

Spotkanie podzielono na trzy części. Najpierw głos mieli specjaliści, później rozmawiano w panelach a na koniec zaplanowano dyskusję, w której możliwość zabrania głosu mieli sami mieszkańcy.

Wśród ekspertów znaleźli się: prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechnika Krakowska. Prof dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Mariusz Kosidło i Sławomir Pustelnik z SAVONA PROJECT Sp. z 0.0. Rafał Woskowicz - przedstawiciel Parku Naukowo Technologicznego Akademii Śląskiej, zajmujący się tematyką GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego), równocześnie Prezes Instytutu Rozwoju Nauki WST S.A. - Instytut ten zajmuje się wdrażaniem nowych technologii i współpracą nauki z przemysłem w zakresie GOZ. Janusz Bauerek - Technolog - Członek Konsorcjum Naukowego Akademii Śląskiej. Wirtualnym gościem był Piotr Kurek - Rzecznik Prasowy ProNatura Sp. z o.o. w Bydgoszczy – opowiedzieć miał o funkcjonowaniu instalacji i dotychczasowych z nią doświadczeniach w Bydgoszczy.

Wśród gości miał był także Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi, niestety ze względów osobistych nie mógł dotrzeć do Radomska.

- Dzisiejsze spotkanie jest jednym z etapów, które planowaliśmy przy modernizacji i rozbudowie systemu ciepłowniczego miasta Radomska. Aby tutaj w gronie ekspertów, którzy zostali zaproszeni przez nasze Przedsiębiorstwo oraz ekspertów od strony tutaj lokalnego Alarmu Smogowego mogli skonfrontować swoje poglądy, mogli skonfrontować swoje informacje, wymienić się wiedzą i doświadczeniami związanymi z tego typu instalacjami. Największy problem stanowi instalacja termicznego przekształcania odpadów na RDF, zwana spalarnią śmieci, gdzie no budzi to bardzo wiele kontrowersji. Chcemy poprzez grono ekspertów i fachowców pokazać, że jednak te nowoczesne instalacje, powodują przynajmniej dziesięciokrotnie mniejszą emisję wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, także w stosunku nawet do ich istniejącej ciepłowni węglowej uzyskamy o wiele czyściejsze powietrze i o wiele niższą emisję z komina, przy dywersyfikacji spalaniu różnych paliw. Tu jeszcze wspomnę o docelowo planowanym kotle na biomasę i w tej chwili realizowane obniżenie mocy kotłów węglowych i zastosowanie kotłów na olej opałowy – mówił prezes PKG Zbigniew Rybczyński.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Spotkanie dla mieszkańców w sprawie Modernizacji Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE