Spór na Jagiellońskiej

Ostatnio na naszą redakcyjną skrzynkę mailową trafiła wiadomość od Czytelnika portalu wraz z prośbą o naszą interwencję w sprawie utrudnionego wjazdu do posesji mieszkańców bloków przy... ››

Ostatnio na naszą redakcyjną skrzynkę mailową trafiła wiadomość od Czytelnika portalu wraz z prośbą o naszą interwencję w sprawie utrudnionego wjazdu do posesji mieszkańców bloków przy ulicy Jagiellońskiej 53 oraz 55. Jak się okazuje, sprawa ta była poruszana przez lokalne media oraz Sekcję Ruchu Drogowego KPP w Radomsku.

 

Nasz Czytelnik (w imieniu mieszkańców bloków przy Jagiellońskiej 53, 55) o zagadkowym nicku 'abcd_r' nazwał całą sytuację absurdem. Wytyka urzędnikom brak pragmatyzmu, jego zdaniem niewłaściwe metody poszukiwania pieniędzy na inwestycje (losowanie Lotto) oraz akceptowanie drogowych absurdów, których znamiennym przykładem dla Czytelnika jest Rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej, poprawiane niedługo po otwarciu. Według Czytelnika: "(...) tak życie płynie wspaniale na lukratywnych stołkach, gdzie nie ponosi się żadnych konsekwencji, a odpowiedzialność, za to co się robi, to abstrakcja".

 

 

Nasz Czytelnik zwraca uwagę, że problem ten był już poruszany przez lokalne media, jednak "rozmowy z urzędnikami niczego nie wniosły". Dalej czytamy: " (...)jeżeli traktuje się Nas mieszkańców Jagiellońskiej 53, 55 jak powietrze, to postanowiłem pokazać te zdjęcia, by internauci Radomska i inni, uświadomili sobie, jak władze miasta głaszczą Nas przed wyborami, a jak traktują po wyborach". Poniżej prezentujemy zdjęcia nadesłane na skrzynkę Radomsko24.pl (komentarze na zdjęciach pochodzą od Czytelnika).

 

 

Ażeby być obiektywnymi postanowiliśmy w imieniu Czytelnika poprosić o stanowisko Starostwa (które jest zarządcą Jagiellońskiej) w tej sprawie. W odpowiedzi Rzecznika Powiatu czytamy:  "'Krytykowany' zjazd do garaży do którego po przebudowie nie można wjechać jadąc od strony ulicy Piastowskiej nigdy nie mógł obsługiwać bloków nr 53 i 55. Obowiązująca organizacja ruchu na ulicach osiedlowych pomiędzy w/w blokami (ulice jednokierunkowe) wyraźnie wskazuje, że dojazd do w/w bloków jest możliwy tylko i wyłącznie od ulicy Bolesława Krzywoustego. Sam „krytykowany” zjazd mógł obsługiwać tylko i wyłącznie dwupoziomowy garaż oraz „zaplecze” pawilonu handlowego znajdującego się w narożniku skrzyżowania Piastowska/Jagiellońska".

 

 

Dalej czytamy: "Wspomniany wyżej garaż dwupoziomowy posiada drugą bramę wjazdową i drugi zjazd z ulicy Jagiellońskiej (usytuowany ok. 70 m w kierunku ulicy Prymasa Wyszyńskiego licząc od „krytykowanego” zjazdu). Obydwie bramy do w/w garażu obsługują w pełni cały układ komunikacyjny znajdujący się w wewnątrz obiektu. Informujemy, że w dużych miastach, gdzie w układach komunikacyjnych często występują ulice o dwóch jezdniach (ulice jednokierunkowe) na porządku dziennym jest fakt, że aby dojechać do swojej posesji położonej przy jezdni prowadzącej przeciwny kierunek ruchu należy nadrobić kilkaset metrów (zawrócić na skrzyżowaniu) i z powrotem pokonać te kilkaset metrów. W naszym przypadku aby dojechać do bloków przy ul. Jagiellońskiej 53 lub 55 wystarczy skręcić z ul. Jagiellońskiej w ul. Krzywoustego lub z ul. Piastowskiej w ul. Łokietka".

 

W odpowiedzi Starostwa uzyskaliśmy także informację, że sprawę tę badała już Sekcja Ruchu Drogowego KPP w Radomsku "której to przedstawiciel podczas wizji lokalnej pozytywnie ocenił obowiązującą organizację ruchu w przedmiotowym miejscu".

 

 

Oprócz tego Czytelnik zwraca naszą uwagę na niedokończony chodnik i ścieżkę rowerową pomiędzy Szpitalem Powiatowym, a Cmentarzem Nowym. W tej sprawie także poprosiliśmy o stanowisko Starostwa. Oto odpowiedź w tej kwestii: "Projekt budowlany na przebudowę ulicy Jagiellońskiej w Radomsku został opracowany w roku 2009. Ze względu na przewidywany duży koszt całego zadania Inwestor zwrócił się do projektanta o podzielenie całego zadania na etapy (...) W 2010 roku podjęta została decyzja o przybudowie III etapu ulicy Jagiellońskiej tj. od skrzyżowania z ulicą Świętej Jadwigi Królowej (włącznie ze skrzyżowaniem) do skrzyżowania z ulicą Piastowską (włącznie ze skrzyżowaniem) – 404 m. Ponieważ skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej z ulicą Piastowską jest rozległym skrzyżowaniem (skrzyżowanie o poszerzonych wlotach – wydzielone oddzielne pasy dla relacji skrętnych) zakres przebudowy III etapu ulicy sięga aż za 'krytykowany' zjazd do garaży. W tym samym przekroju poprzecznym (dla III etapu) kończy się przebudowa zarówno jezdni jak i chodnika i ścieżki rowerowej (stąd ścieżka rowerowa i chodnik po stronie numerów parzystych zostały zakończone „w polu”). Decyzja o przebudowie III etapu ulicy Jagiellońskiej podyktowana była głównie zbliżającym się otwarciem nowej siedziby Szpitala Powiatowego, a kolejne etapy będą realizowane sukcesywnie wtedy, kiedy w budżecie powiatu zostaną zagwarantowane na ten cel środki finansowe. IV etap przebudowy ulicy Jagiellońskiej zakłada przebudowę ulicy, aż do skrzyżowania z ulicą Prymasa Wyszyńskiego (włącznie ze skrzyżowaniem). Wtedy zostanie również dokończona wyżej wspomniana ścieżka rowerowa i chodnik".

 

O "nowej" ulicy Jagiellońskiej pisaliśmy już rok temu. Wtedy - tuz po otwarciu - przebudowana ulica wzbudzała wśród radomszczan wiele kontrowersji. Jak widać - teraz jest podobnie.

Więcej o:
jagiellońska powiat starostwo
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE