Śpimy dłużej! Czas przestawić zegarki

Śpimy dłużej! Czas przestawić zegarki Fot. ilustracyjne/pixabay.com

Z soboty na niedzielę (26/27 października), przestawiamy zegarki na czas zimowy. Wskazówki cofniemy z godziny 3 na 2. Co oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu stała się popularna po II wojnie światowej praktycznie na całym świecie. W Polsce dwa razy odchodziliśmy od zmiany w 1949 i 1964 roku. Ostatecznie w 1996 roku zostaliśmy przy obecnej formie zmiany czasu, gdzie zimowy witamy w jednym z pięciu ostatnich dni października- letni witamy w jednym z ostatnich pięciu dni marca.  

W marcu 2019 roku, Parlament Europejski bo konsultacjach społecznych, zdjął obowiązek zmiany czasu. Kraje członkowskie przepis miały wprowadzić w życie do 2021 roku. Jednak nie wszystkie państwa przyjęły to z entuzjazmem. W rezultacie projekt póki co został zamrożony.

Zmiana czasu obowiązuje w całej Europie oprócz Islandii i Białorusi. Pomysł ten wprowadzili Benjamin Franklin i George Vernon Hudson, chcieli w ten sposób pomóc pracownikom, którzy jesienią i zimą zmagają się z niedoborem światła słonecznego.

Zmiana czasu na zimowy w Polsce dokona się w nocy z 26 na 27 października. Nie zapomnijcie przestawić zegarków i cieszyć się dodatkową godziną snu.

Więcej o:
zmiana czasu zmiana czasu radomsko czas zimowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE