Radomsko, Łódzkie -5.9o Poniedziałek, 21 Stycznia 2019
Autopromocja redakcja

Spektakl niepodległościowy w wykonaniu Koła osób niepełnosprawnych

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

Młodzież z Koła osób niepełnosprawnych z Radomska, 24 listopada zaprezentowała w Miejskim Domu Kultury specjalny spektakl na wyjątkową rocznicę, czyli na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedstawienie odbyło się w sali kameralnej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Natomiast przygotowania do występu trwały od kilku tygodni. Pod czujnym okiem pani Marleny Grzybek – nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku, podopieczni koła szykowali stroje oraz scenografię.

Spektakl rozpoczęto od zatańczenia poloneza. Do przedstawienia historii Polski wykorzystano utwory muzyki zarówno ludowej, jak i klasycznej. Podkład muzyczny był tłem dla inscenizowanych scenek z życia ludzi przed, jak i w czasie okupacji. Między innymi odśpiewano ludową pieść „Hej sokoły”. Natomiast przy dźwiękach piosenki „Miejcie nadzieję” (której słowa to wiersz poety Adama Asnyka) w metaforyczny sposób pokazano rozpad i podzielenie Polski między trzech zaborców. Żołnierze i powstańcy przy utworze „Wojenko, wojenko” pokonali zaborców. A utworami „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” oraz „Kocham cię Polsko” wyrażono radość z odzyskania wolności. Na zakończenie utworzono biało-czerwoną flagę – będącą symbolem polskiej tożsamości narodowej.

komentarze